Polski Gaz: w planach upublicznienie spółki

Polski gaz terminal polski gaz

fot: Polski Gaz SA

Polski Gaz posiada terminal przeładunkowy w Sosnowcu – największy terminal kolejowy w Europie Środkowo-Wschodniej, którego optymalne zdolności przeładunkowe wynoszą 1000 ton dziennie

fot: Polski Gaz SA

Polski Gaz, jeden z ogólnopolskich dystrybutorów gazu płynnego (LPG), planuje upublicznienie w 2011 roku – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Firma zamierza przeprowadzić ofertę prywatną kierowaną głównie do inwestorów instytucjonalnych. Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone między innymi na rozbudowę terminalu przeładunkowego Polskiego Gazu zlokalizowanego w Sosnowcu oraz rozwój segmentu gazu w butlach.


- Polski Gaz to spółka o bardzo dobrych perspektywach, która konsekwentne umacniania pozycję wybranych, istotnych segmentach polskiego rynku dostawców źródeł energii. Upublicznienie podmiotu jest elementem strategii, mającej na celu istotne zwiększenie zakresu działalności i pozycji w zakresie przeładunku LPG oraz sprzedaży gazu w butlach. Mamy rozbudowaną infrastrukturę przeładunku LPG oraz rozlewanie gazu, a ponadto ambitny program inwestycyjny i wszelkie podstawy do dalszego rozwoju. Będzie on dodatkowo stymulowany przez oczekiwany wzrost konsumpcji gazu płynnego w Europie – według szacunków European LPG Association nawet o 43 proc. do 2020 roku. Jesteśmy przekonani, że potencjał Polskiego Gazu na tle perspektywicznej branży przełożą się na sukces oferty prywatnej oraz kurs akcji naszej spółki w dłuższym terminie – powiedział Paweł Bielski, prezes Polski Gaz SA.


Polski Gaz działa od 2001 roku, w obszarze hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu płynnego jednak historia i doświadczenie firmy sięga 1929 roku. Spółka posiada terminal przeładunkowy w Sosnowcu – największy terminal kolejowy w Europie Środkowo-Wschodniej, którego optymalne zdolności przeładunkowe wynoszą 1000 ton dziennie. Terminal w Sosnowcu ma status składu podatkowego oraz miejsca uznanego przez Urząd Celny, co pozwala na dokonywanie przeładunku gazu w tranzycie.


Polski Gaz współpracuje z kontrahentami z Niemiec, Czech i Słowacji, Austrii i Węgier. W maju 2011 firma rozpoczęła realizację długoterminowego kontraktu ze spółką z międzynarodowej grupy specjalizującej się w dystrybucji gazu płynnego. Umowa dotyczy tranzytowych przeładunków w terminalu Polskiego Gazu w Sosnowcu gazu płynnego przeznaczonego na eksport do Europy Zachodniej i Południowej. Spółka planuje zintensyfikowanie sprzedaży eksportowej i zwiększenie je udziału w przychodach ogółem. Rozmowy w tej sprawie są w toku. Spółka planuje zintensyfikowanie sprzedaży eksportowej, tak aby w 2013 roku stanowiła ona 14,06 proc. przychodów ogółem.

 

W 2010 roku przychody ze sprzedaży Polskiego Gazu wyniosły 334,26 mln zł i wzrosły o 34 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Spółka planuje dalszy, dynamiczny wzrost obrotów. Wskaźnik EBIDTA w 2010 roku osiągnął 9,67 mln zł, a zysk netto wyniósł 3,3 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.