Polska sprzedała ponad 3,6 mln uprawnień do emisji CO2

fot: Andrzej Bęben/ARC

Polityka klimatyczna UE staje się coraz bardziej oderwana od realiów...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W poniedziałek (16 września) giełda gazu i energii EEX przeprowadziła w imieniu Polski pierwszą aukcję europejskich uprawnień do emisji CO2 - poinformował w komunikacie resort środowiska. Podczas sesji sprzedano ponad 3,6 mln uprawnień w cenie 5,42 euro za jedno.

Jednostka EUA (European Union Allowances) uprawnia do emisji jednej tony dwutlenku węgla.

Jak poinformował resort, do sprzedaży na aukcji przeznaczone było 3 mln 661 tys. EUA. Całkowite zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji, zgłoszone przez uczestników aukcji, wyniosło 8,34 mln EUA. "Zapotrzebowanie było ponad dwa razy większe niż liczba EUA przeznaczona do sprzedaży w ramach aukcji" - zaznaczono.

Ministerstwo podało również, że w aukcji wzięło udział 17 firm.

W 2013 roku całkowita liczba uprawnień do emisji, które zostaną wystawione do sprzedaży na aukcjach w imieniu Polski, wynosi 51 mln. Aukcje na giełdzie EEX (European Energy Exchange) będą przeprowadzane co tydzień, w poniedziałki w godz. 13-15.

Aukcje polskich uprawnień do emisji będą prowadzone niezależnie od aukcji prowadzonych przez EEX w imieniu Komisji Europejskiej i 24 państw członkowskich.

Sprzedaż polskich uprawnień na Wspólnotowej Platformie Aukcyjnej będzie odbywać się do czasu wyłonienia krajowej platformy aukcyjnej. W tej chwili trwają prace nad nowymi przepisami prawnymi w tej sprawie.

Polska ma ok. 630 mln uprawnień do emisji CO2 do sprzedaży na aukcjach w latach 2013-2020 w ramach systemu EU-ETS. Przydział uprawnień dla całej Unii na 2013 r. to nieco poniżej 2 mld jnostek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Został górnikiem na jeden dzień. Wyjątkowa szychta w kopalni

Projekt „Zostań górnikiem na jeden dzień", w ramach wsparcia WOŚP, zrealizowany został w Kopalni Soli Wieliczka. Paweł z Warszawy zjechał 170 metrów pod ziemię i odbył prawdziwą górniczą szychtę.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.