Polska spółka chce zwiększyć wydobycie gazu w rejonie Szelfu Kontynentalnego

1567235543 platforma deepsea nordkapp fot odfjell drilling

fot: Odfjell_Drilling

Wiercenie jest realizowane z wykorzystaniem platformy pływającej VI generacji - Deepsea Nordkapp. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń, które pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach morskich

fot: Odfjell_Drilling

PGNiG Upstream Norway, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, rozpoczęła w piątek, 30 sierpnia, wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego w roli operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na koncesji PL838, na prospekcie Shrek - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki. 

Jest to pierwszy odwiert poszukiwawczy na tej koncesji. Znajduje się ona w sąsiedztwie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Skarv, w którym PGNiG  posiada 12 proc. udziałów.

- Głównym celem naszych działań w Norwegii jest zwiększenie wydobycia własnego gazu w tym rejonie. Teraz mamy tam również możliwość rozwijania naszych kompetencji i wiedzy w roli operatora, co świadczy dużym zaufaniu do PGNiG ze strony norweskich partnerów - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

- Norweski Szelf Kontynentalny to bardzo wymagający teren. Nasza Spółka jest bardzo dobrze przygotowana do tego zadania - dodał. 

Głębokość morza w miejscu posadowienia odwiertu wynosi 358 m. Prospekt poszukiwawczy Shrek jest położony na głębokości około 2300 m od dna morza.

Szacowany czas prac wiertniczych jest uzależniony od uzyskanych wyników. W przypadku odkrycia węglowodorów wyniesie około 45 dni. Wówczas Spółka planuje także wykonanie otworu bocznego (tzw. sidetrack), pobranie rdzeni oraz przeprowadzenie szczegółowych pomiarów geofizycznych.

Wiercenie jest realizowane z wykorzystaniem platformy pływającej VI generacji - Deepsea Nordkapp. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń, które pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach morskich. Prawie wszystkie operacje wiertnicze  na platformie są sterowane komputerowo.

- Procedury przygotowawcze do wykonania odwiertu morskiego były bardzo złożone i różniły się od działań, jakie podejmujemy w przypadku prac na lądzie. Dużo większą wagę przywiązuje się tutaj do planowania samego procesu wiercenia. Kluczową rolę odgrywa również zapewnienie bezpieczeństwa prac związanych z zagrożeniami, które nie występują na lądzie, jak na przykład silne sztormy. Wiercenia na otwartym morzu, często prowadzone w ekstremalnych warunkach pogodowych z dala od brzegu - są zdecydowanie bardziej wymagające - powiedział Prezes Piotr Woźniak.

Wiercenie na prospekcie Shrek zostało poprzedzone szczegółowym audytem PGNiG Upstream Norway. Został on zrealizowany przez rządową agencję odpowiedzialną za zapewnienie bezpieczeństwa środowiska pracy i gotowości na sytuacje awaryjne podczas prowadzenia prac na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (Petroleum Safety Authority) i zakończył się zatwierdzeniem otworu do wiercenia.

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Partnerami mającymi po 30 proc. udziałów są firmy Aker BP ASA i Lime Petroleum AS. Koncesja PL838 przyznana została firmom w lutym 2016 r., w ramach rundy koncesyjnej APA 2015.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. Zgodnie ze strategią Grupa PGNiG planuje zwiększyć wydobycie gazu ze złóż w Norwegii do 2,5 mld m sześc. rocznie po 2022 r.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.