Polska oferuje Australii konkurencyjne usługi i maszyny górnicze

1534839482 andrzej duda jakub szymczuk kprp

fot: Jakub Szymczuk - KPRP

- Polska i polskie firmy są gotowe zaoferować Australii konkurencyjne usługi i maszyny górnicze, a z drugiej strony otworzyć się na współpracę w zakresie projektów energetycznych w naszym kraju – powiedział prezydent

fot: Jakub Szymczuk - KPRP

- Polski sektor energetyczny przechodzi okres intensywnych zmian. Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Prezydent Andrzej Duda inaugurując we wtorek, 21 sierpnia, w Sydney Polsko-Australijskie Forum Energetyczne.

W organizowanym z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy forum wzięli udział przedstawiciele m.in.: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, PGG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks. Ze strony resortu energii uczestniczy w forum m.in. wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Polska energetyka skoncentrowana wokół węgla
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że polski sektor energetyczny koncentruje się wokół węgla.
- Sektor wydobywczy jest postrzegany jako kluczowy motor i gwarant polskiego dobrobytu i bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył prezydent.

Okres najbardziej intensywnych zmian
Podkreślił, że polski sektor energetyczny przechodzi obecnie jeden z najbardziej intensywnych okresów zmian.
- Dzięki wysiłkom dywersyfikacyjnym Polska importuje obecnie duże ilości LNG za pośrednictwem terminalu w Świnoujściu. Budujemy również gazociąg - Baltic Pipe - który będzie transportował gaz z szelfu norweskiego. Chcemy stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach inicjatywy Trójmorza – powiedział Andrzej Duda.

Nowoczesne technologie węglowe
Zaznaczył, że ważnym aspektem tych starań powinno być wykorzystanie nowoczesnych technologii od poszukiwania złóż węgla przez jego wydobycie po przerób. Jak dodał, to samo dotyczy gazu ziemnego.

Polska oferuje konkurencyjne usługi i maszyny górnicze
- Polska i polskie firmy są gotowe zaoferować Australii konkurencyjne usługi i maszyny górnicze, a z drugiej strony otworzyć się na współpracę w zakresie projektów energetycznych w naszym kraju – powiedział prezydent.

Prezydent RP podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne to z jednej strony samowystarczalność energetyczna, a z drugiej dywersyfikacja źródeł dostaw. Zwrócił też uwagę na potrzebę połączenia taniej i wydajnej energii z niską emisją dwutlenku węgla.

- Powinniśmy być w stanie połączyć dwa wymiary: efektywność i odpowiedzialność, czyli uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić środowisko naturalne – mówił Andrzej Duda.

W grudniu w Katowicach szczyt klimatyczny ONZ
Przypomniał, że w grudniu br. w Polsce odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ (COP24). Zaznaczył, że miasto, w którym spotkanie zostanie zorganizowane - Katowice – „to miejsce, w którym odbywa się większość polskiej produkcji węgla”.

- To również doskonały przykład tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej i cierpliwej polityce transformacji gospodarczej z jednej strony, a także zrównoważonego rozwoju i inteligentnej polityki energetycznej z drugiej – mówił prezydent.

Podczas forum w obecności Prezydenta zostały podpisane dwa poszumienia. Pierwsze między Polskim LNG a Uniwersytetem Zachodniej Australii, drugie pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.