Polska już dziś zyskała niezależność od dostaw gazu z Rosji

1531558157 gaz systemprzesyl gaz system

fot: Gaz-System

Operatorem polskiego systemu przesyłu gazu jest spółka Gaz-System

fot: Gaz-System

- Dzięki rozbudowie sytemu przesyłu gazu i oddanej w poniedziałek tłoczni w Kędzierzynie - Koźlu Polska zyskała już dziś niezależność od dostaw gazu z Rosji - poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest jedną z inwestycji w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe. Koszt jej budowy to ponad 300 mln zł. To 15 tłocznia w polskim systemie przesyłu gazu.

- Ogłaszamy otwarcie jednej z tłoczni gazu, która będzie tłoczyć gaz z gazociągu Batic Pipe i Terminala LNG w kierunku Małopolski, Podkarpacia i aż pod granice z Ukrainą i Słowacją. Tłocznia gazu jest elementem szerszego planu inwestycyjnego, szerszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Budujemy i oddajemy do użytkowania w tym roku 5 tłoczni. Kędzierzyn jest pierwszą z nich - poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Dodał, że oprócz tego oddane zostanie ponad 800 km gazociągów, w tym gazociągi na Ukrainę, na Słowację i do Danii Baltic Pipe.

- Cały ten program inwestycyjny Gaz-Systemu to jest wartość ponad 20 mld zł. Realizujemy go od 2016 r. Dzięki takim obiektom jak ta tłocznia, polska zyskała niezależność od gazu z kierunku wschodniego, czyli z tego kierunku, z którym do tej pory mieliśmy tyle kłopotów, z którego do tej pory Polska brała gaz - podkreślił Stępień.

Zwrócił uwagę, że zdołano przestawić cały przesył gazu w Polsce. - Na kierunek bramy północnej, z terminala z LNG, z Baltic Pipe. Ta tłocznia pełni centralną rolę w tym przesyle - stwierdził.

To pierwsza tłocznia gazu w województwie opolskim. W pierwszym etapie została ona wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Przewidziano możliwość rozbudowy tłoczni do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu zapewni stabilny przesył gazu gazociągami Zdzieszowice - Kędzierzyn i Zdzieszowice - Wrocław w kierunku zachodnim oraz gazociągami Tworóg - Kędzierzyn i Tworóg - Tworzeń w kierunku wschodnim.

Komisja Europejska przyznała inwestycji wsparcie finansowe z instrumentu Łącząc Europę na etap prac przygotowawczych realizowanych w ramach projektu Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost' (CZ) - Hat' (CZ-PL) - Kędzierzyn (PL) Gaz-System zmuszony był w trakcie prac zmienić generalnego wykonawcę tłoczni Kędzierzyn. Została nim firma Gascontrol Polska. W związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych przez spółki Rafako i PBG, Gaz-System podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. Zaznaczono, że zmiana wykonawcy umożliwiła spółce dokończenie strategicznej inwestycji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.