Polska Grupa Górnicza podsumowała 2025 r. „Przygotowania do wdrożenia nowych przepisów”

fot: pgg

Klimatyzacja centralna, którą właśnie uruchomiono, jest drugą instalacją tego typu w PGG

fot: pgg

Największa spółka górnicza zrobiła podsumowanie 2025 r. „W 2025 roku górnictwo ponownie znalazło się w centrum rozmowy o przyszłości polskiej energetyki – także na poziomie decyzji legislacyjnych, które wyznaczają ramy funkcjonowania całej branży na kolejne lata” – można przeczytać na stronie spółki.

Nowelizacja przepisów dotyczących funkcjonowania polskiego górnictwa była jednym z najważniejszych wydarzeń 2025 roku. PGG już w trakcie 2025 r. przygotowywała się do wdrożenia instrumentów osłonowych przewidzianych w projekcie nowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jesienią spółka uruchomiła Punkty Konsultacyjne i ankiety, dzięki którym mogła określić liczbę osób zainteresowanych jednorazowymi odprawami czy urlopami górniczymi/przeróbkarskimi.

„W 2025 roku ważnym elementem życia PGG były wydarzenia integrujące środowisko górnicze i podkreślające jego tożsamość kulturową. Obchody Barbórki oraz historyczne upamiętnienie 44. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek czy jubileusz 50-lecia kopalni Piast przypomniały o wieloletniej tradycji i wartości społecznej tej branży. Uroczystości te objęły zarówno oficjalne akademie, jak i lokalne inicjatywy” – przypomniała spółka.

W 2025 roku Polska Grupa Górnicza kontynuowała działania z zakresu odpowiedzialności społecznej, konsekwentnie wzmacniając relacje z lokalnymi społecznościami i instytucjami kultury. Spółka angażowała się w projekty dokumentujące i chroniące dziedzictwo górnicze, współpracując m.in. z muzeami, fundacjami oraz organizacjami społecznymi działającymi na rzecz rodzin górniczych.

Szczególne miejsce wśród tych inicjatyw zajmował projekt „Portrety z kopalni” – artystyczno-dokumentalny cykl poświęcony ludziom tworzącym górnictwo od środka.

PGG w podsumowaniu roku przypomniała także, że rozwijała projekty współpracy technologicznej – zarówno w zakresie gospodarki odpadami kopalnianymi, jak i innych inicjatyw przemysłowych. Wśród rozpoczętych projektów znalazły się takie jak m.in. podpisanie listu intencyjnego z Bioeko Grupą Tauron dotyczące m.in. wykorzystania odpadowych produktów wydobywczych oraz rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, czy zagospodarowanie słodkich wód dołowych w kopalni Bolesław Śmiały. Na początku roku Polska Grupa Górnicza uruchomiła Platformę Projektową - prezentującą możliwe do realizacji projekty oraz formularze dla środowisk gospodarczych i naukowych poszukujących możliwości do nawiązania współpracy.

Istotnym obszarem działań była również współpraca infrastrukturalna i logistyczna, w tym partnerstwo z Kolejami Śląskimi, które dotyczy zagospodarowania terenów poprzemysłowych oraz wykorzystania ich potencjału transportowego, a także porozumienie w sprawie przekwalifikowań dla górników, oferując im pracę m.in. przy obsłudze i utrzymaniu taboru. Równolegle PGG współdziałała z Urzędem Wojewódzkim Pracy, doszkalając pracowników ds. kadrowych, by jeszcze skuteczniej mogli na co dzień dzielić się wiedzą o rynku pracy i instrumentach wsparcia dla pracowników.

Jak podaje spółka, uzupełnieniem działań partnerskich było podpisanie porozumienia o strategicznej współpracy pomiędzy PGG a Polską Grupą Zbrojeniową, zakładającego wykorzystanie potencjału przemysłowego i infrastrukturalnego obu spółek. Współpraca ta otworzyła możliwości realizacji wspólnych projektów rozwojowych, wpisujących się w szersze działania na rzecz bezpieczeństwa państwa oraz transformacji regionów przemysłowych.

W 2025 roku PGG została wyróżniona w kilku branżowych plebiscytach i targach, m.in. za innowacje produktowe oraz działania promocyjne swoich paliw. Spółka zajęła również podium w rankingu bezpiecznych kopalń.

PGG udostępniała infrastrukturę kopalń do specjalistycznych ćwiczeń służb ratowniczych. W podziemiach KWK Sośnica odbyło się szkolenie psów ratowniczych GOPR z udziałem 12 zespołów, a także trzydniowe ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej w ramach obchodów 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.