Polska Grupa Górnicza co roku wydaje setki milionów złotych na bezpieczeństwo pracy

1586342251 halemba pgg 3

fot: PGG

Polska Grupa Górnicza to ok. 42 tys. pracowników. Koronawirusa stwierdzono dotychczas u 1891 zatrudnionych

fot: PGG

Nakłady na cele związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w Polskiej Grupie Górniczej w 2020 r. wyniosły ponad 736 mln zł. To czwarty rok z rzędu, kiedy wydatki największej spółki górniczej w Unii Europejskiej w tym zakresie przekroczyły 700 mln zł.

W przeliczeniu na jednego pracownika było to prawie 19,7 tys. zł. Jak podkreśla dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG Grzegorz Ochman, dane te odnoszą się wyłącznie do pracowników kopalń i nie uwzględniają osób zatrudnionych w pozostałych zakładach wchodzących w skład PGG.

Lwia część środków na bezpieczeństwo i higienę pracy jest przeznaczana na profilaktykę w zakresie zagrożeń naturalnych występujących w kopalniach węgla kamiennego. W 2020 r. na ten cel w PGG wydano ponad 396 mln zł.

- Najwięcej przeznaczono na profilaktykę pożarową. Było to ponad 232 mln zł. Niewiele więcej na ten cel wydaliśmy w 2019 r. Różnica wynosi zaledwie 0,14 proc. To pokazuje, że to jest jedno z głównych wyzwań w naszych kopalniach i dlatego zwracamy na nie szczególną uwagę - stwierdza dyrektor Ochman.

W 2020 roku w zakresie profilaktyki najbardziej wzrosły nakłady na tę związaną z zagrożeniem wodnym. Wyniosły one ponad 5,8 mln zł. Rok wcześniej było to ponad 5 mln zł.

Drugą pozycję kosztową – po profilaktyce pożarowej – zajęły w 2020 roku posiłki profilaktyczne i napoje dla ponad 37 tys. zatrudnionych pod ziemią pracowników. Na ten cel wydano ponad 135 mln zł.

Największy wzrost nakładów miał miejsce w kategorii „Urządzeń dla higieny pomieszczeń i procesów technologicznych”. Wyniósł on prawie 39 proc., co oznacza, że wydatki na ten cel w 2020 r. przekroczyły ponad 5 mln zł. Kolejne miejsce w tym rankingu zajmują koszty poniesione na urządzenia higieniczno-sanitarne. Wydatki te sięgały prawie 10,6 mln zł. Było to o prawie 36,5 proc. więcej niż w 2019 r. Ponadto w ub.r. PGG przeznaczyła ponad 21 mln zł na punkty pierwszej pomocy. To wzrost o ponad 35 proc. Więcej o ponad 2 mln zł wydano także na medycynę pracy i pozostałe świadczenia z zakresu ochrony zdrowia. W sumie w 2020 r. było to ponad 12,3 mln zł. Należy też zwrócić uwagę, że ponad milion zł więcej (23,9 mln zł) wydano na środki ochrony osobistej.

- Jeśli się przyjrzymy tym pozycjom, to szybko znajdziemy dla nich wspólny mianownik. Jest nim pandemia koronawirusa, z którą zmagamy się od blisko roku. To właśnie pojawienie się COVID-19 sprawiło, że w pewnych kategoriach wydatki musiały się zwiększyć. Takim przykładem są choćby koszty związane z urządzeniami higieniczno-sanitarnymi. To był element naszych działań prewencyjnych, które miały na celu chronić zdrowie i życie naszych pracowników w obliczu zagrożenia epidemiologicznego. Podobnie jest m.in. w przypadku środków ochrony osobistej. Wzrost nakładów w tej kategorii to choćby efekt większej liczby pobieranych maseczek, które PGG jako pracodawca ma obowiązek dostarczyć - tłumaczy dyrektor Ochman. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.