Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 729.85 USD (-0.65%)

Srebro

76.09 USD (-2.05%)

Ropa naftowa

103.37 USD (+1.75%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.07%)

Miedź

6.06 USD (-1.21%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 729.85 USD (-0.65%)

Srebro

76.09 USD (-2.05%)

Ropa naftowa

103.37 USD (+1.75%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.07%)

Miedź

6.06 USD (-1.21%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Polityka klimatyczna może być niezdrowa dla MŚP

fot: Wikipedia

Teraz mamy cel 20 proc., potem możliwa jest debata w ramach globalnego porozumienia - uważa Antonio Tajani

fot: Wikipedia

Celów polityki energetycznej i klimatycznej nie należy ustalać bez globalnego porozumienia - powiedział na sesji inaugurującej III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani.

Jak mówił wiceszef KE, małe i średnie przedsiębiorstwa napotykają w swoim rozwoju wiele barier, jak brak funduszy na badania, ceny energii, ale i konsekwencje polityki klimatycznej.

- Popieram działania ograniczające zmiany klimatyczne, ale ważne jest też, by stawiać sobie więcej celów. Ryzyko, które tutaj widzimy, to doprowadzenie do zgonu małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego, patrząc na owe cele energetyczne, nie należy ich ustalać bez globalnego porozumienia. Musimy chronić środowisko, ale i miejsca pracy - dodał.

Podkreślił, że małe i średnie przedsiębiorstwa odegrają w nadchodzących latach kluczową rolę w reindustrializacji Europy.

- W czasach kryzysu niemożliwym jest wyjście z niego, koncentrując się tylko i wyłącznie na redukcji długu publicznego. Oczywiście to ważne, ale bez wątpienia bez polityki zorientowanej na przedsiębiorczość, dobrego rynku wewnętrznego nie jest możliwe wygenerowanie odpowiedniej liczby stanowisk, miejsc pracy - dodał.

Jak mówił Tajani, bez innowacji Europa nie będzie mogła konkurować na arenie globalnej ze światowymi liderami. Dlatego - jak przekonywał - konieczna jest współpraca małych i średnich firm w ramach klastrów z uczelniami i instytutami badawczymi.

Przypomniał, że w nowej perspektywie unijnego finansowania planowany jest duży budżet na badania naukowe i innowacje, a także pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw.

- Ważne, żebyśmy dobrze wykorzystali te fundusze- zaznaczył.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tomasz Ślęzak: Europejski przemysł, szczególnie energochłonny, musi przyjąć model chiński rozwoju

Europejski przemysł, szczególnie energochłonny, by mógł być konkurencyjny, musi przyjąć model chiński; chodzi o faktycznie zrównoważony rozwój - ocenił w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym, prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak.

Bogusław Oleksy: Przy technologii, którą dysponuje JSW, jest jej trudno sprostać konkurencyjności

Dobry plan i dobra jego komunikacja są kluczowe do przeprowadzenia transformacji firmy - mówił  na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach p.o. prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Bogusław Oleksy. Szczególnie akcentował wagę budowania świadomości załogi w tym zakresie.

1714370990 kaczorowski pge facebook

Górniczy gigant prezesa nie zmienia

Rada Nadzorcza PGE GiEK S.A. wybrała w środę nowy zarząd spółki. Prezesem ponownie został Jacek Kaczorowski, dotychczasowy szef spółki.

Onichimowski: System elektroenergetyczny potrzebuje elastyczności

System elektroenergetyczny potrzebuje przede wszystkim elastyczności - mówił w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych Grzegorz Onichimowski. Wśród czynników mogących ją zwiększać wskazał na niewielkie dotąd wykorzystanie ciepła z energii z OZE.