Politechnika Śląska: debata o górnictwie zrównoważonego rozwoju

Pol sl konferencja 2011 KAJ

fot: Kajetan Berezowski

Dr Jan Drenda przypomniał, jak wielkie znaczenie dla efektywności pracy ma odpowiednie kształtowanie warunków klimatycznych w kopalniach

fot: Kajetan Berezowski

Badania geologów wskazują, że duże prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsień ziemi występuje wciąż w Kalifornii, Meksyku, Grecji, Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i niestety, w Japonii.

- W Europie Środkowej możemy spać spokojnie, choć w historii i ten rejon świata trzęsienia nie oszczędziły - mówił podczas dzisiejszej konferencji zatytułowanej "Górnictwo zrównoważonego rozwoju" w Politechnice Śląskiej w Gliwicach - prof. Zdenek Kolab z Wydziału Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Technicznego - Wyższej Szkoły Górniczej w Ostrawie.

Jak zaznaczył, na terenach Śląska budynki należy wciąż zabezpieczać na wypadek wstrząsu o sile 5 st. w skali Richtera.

- Nie zapomnijmy, że żyjemy na terenach górniczych. Wpływy eksploatacji węgla, nawet tej historycznej, mogą zawsze się ujawnić na powierzchni - uczulał naukowiec.

Japonia - jak zaznaczył w swym wystąpieniu - była wbrew wielu opiniom dobrze przygotowana na trzęsienie ziemi.

- Domy zabezpieczono na wypadek trzęsienie o sile 8 st. w skali Richtera. Tymczasem wstrząsy miał siłę o jeden stopień wyższą. Stan obecnej wiedzy i brak odpowiednich środków technicznych nie pozwala na przygotowanie się do takich sił - tłumaczył.

Z dużym zainteresowaniem spotkało się także wystąpienie dr. Jana Drendy, który ocenił warunki klimatyczne pracy górników w polskich kopalniach węgla kamiennego, rud i miedzi.

- W wielu polskich kopalniach temperatura przekracza 33 st. Celsjusza. Górnicy pracujący w ścianach, gdzie prędkość powietrza jest duża, a jego wilgotność mniejsza niż 80 proc. nie odczuwają zbytniej uciążliwości. W Niemczech takie warunki pracy są zgodne z przepisami, u nas niestety nie. Trzeba więc te przepisy zmienić - wyjaśniał Drenda.

Jak wiadomo warunki klimatyczne na dole kopalń, to obecnie jeden z głównych czynników kształtujących efektywność pracy w górnictwie węglowym i miedziowym.

Konferencji "Górnictwo zrównoważonego rozwoju" zorganizowanej przez Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej patronowała Trybuna Górnicza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.