Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Bolesław po zaprzestaniu działalności górniczej

1770825727 11

fot: Urząd Gminy Bolesław

Poziom wód podziemnych podnosi się po zaprzestaniu działalności górniczej

fot: Urząd Gminy Bolesław

10 lutego 2026 roku wójt gminy Bolesław wydał zarządzenie w sprawie wprowadzenia stanu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy. Stan pogotowia obowiązuje do odwołania w czterech miejscowościach gminy Bolesław: Bolesław, Hutki, Kolonia i Laski - czytamy w komunikacie gminy. Działania związane są z przeciwdziałaniem podnoszenia się poziomu wód podziemnych po zaprzestaniu działalności górniczej kopalni Olkusz-Pomorzany należącej do ZGH Bolesław.

Jak informuje Urząd Gminy, wprowadzenie stanu pogotowia przeciwpowodziowego jest wynikiem rekomendacji międzyresortowego zespołu ds. usuwania skutków i przeciwdziałania zagrożeniom związanym z zapadliskami i podtopieniami w gminie Trzebinia oraz w rejonie olkuskim.

W piśmie do wójta gminy Bolesław z 5 lutego 2026 r. Ministerstwo Energii informuje, że 22 stycznia oraz 3 lutego 2026 r. podczas posiedzeń międzyresortowego zespołu ds. usuwania skutków i przeciwdziałania zagrożeniom związanym z zapadliskami i podtopieniami w gminie Trzebinia oraz w rejonie olkuskim, jednym z poruszanych tematów były kwestie przeprowadzenia pilnych działań i inwestycji dotyczących umożliwienia kontrolowanego zrzutu wody z zalewisk powstałych w gminie Bolesław.

„Prace polegałyby na wykonaniu grawitacyjnego odprowadzenia wód z zalewisk Hutki I i Dąbrówka do Sztolni Ponikowskiej. Docelowo takie odprowadzanie wód winno uwzględniać regulowanie przepływu wody, co umożliwi w przyszłości wykorzystywanie powołanych zalewisk do retencjonowania wody. Według wstępnych założeń, w zależności od przyjętego trybu, prace te mogłyby zostać wykonane przez ZGH Bolesław S.A. oraz PGL Lasy Państwowe (właściwa RDLP)” – można przeczytać w ministerialnym piśmie.

Resort energii podkreśla, że w związku z dynamiczną sytuacją na tym obszarze, podnoszący się poziom wody zaczyna zaczyna zagrażać budynkom mieszkalnym, jak i infrastrukturze, w szczególności w miejscowości Hutki.

„Ustalono, że koniecznym jest niezwłoczne (w trybie przyspieszonym, biorąc pod uwagę sytuację kryzysową) przystąpienie do realizacji działań/inwestycji, które, w trybie „normalnym” wymagałaby uzyskania stosownych pozwoleń i decyzji, co uniemożliwia przeprowadzenie prac adekwatnie do obecnej sytuacji. W toku dyskusji podczas Międzyresortowego Zespołu wypracowano propozycję ścieżki przyspieszonej, która polegałaby na skorzystaniu z przepisów ustawy z dnia z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, która daje wójtowi prawo do ogłoszenia pogotowia lub alarmu przeciwpowodziowego na terenie gminy oraz przeprowadzenia na nim odpowiednich prac zabezpieczających, przy czym uzyskanie wymaganych pozwoleń i decyzji będzie można przeprowadzić w terminie późniejszym” – czytamy w piśmie, które podpisał wiceminister energii Marian Zmarzły.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje od popołudnia 10 lutego do odwołania.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.