Pogotowie górnicze do zadań specjalnych

fot: Kajetan Berezowski

- Pełna mobilność, przygotowanie i gotowość brygad umożliwią bezzwłoczne wykonanie konkretnych zadań – wyjaśnia Wiesław Piecha, któremu zarząd KHW powierzył misję utworzenia Centrum Usług Górniczych.

fot: Kajetan Berezowski

Katowicki Holding Węglowy prowadzi działania zmierzające do poprawy efektywności ekonomicznej spółki. Po kolejnych szczegółowych analizach obecnego stanu wykorzystania zasobów ludzkich, maszyn i urządzeń w ruchu poszczególnych kopalń zarząd podjął decyzję o utworzeniu Centrum Usług Górniczych, zakładu działającego w strukturach spółki i wspomagającego funkcjonowanie kopalń.

Planowany obszar jego działań ma być szeroki, od wiertnictwa, kompleksowego odmetanowania, poprzez kotwienie, torkretowanie, do robót zbrojeniowo-likwidacyjnych i przygotowawczych.

Do pewnego momentu kopalnie same radziły sobie z wykonywaniem tych robót, ale luka pokoleniowa w zakresie kształcenia nowych kadr spowodowała brak wykwalifikowanych pracowników. Wypełniły ją częściowo podmioty obce, zatrudniające przeważnie emerytów górniczych posiadających wysokie kwalifikacje. Jednak potrzeby kopalń KHW nie zostały przez nie w pełni zaspokojone. Ponadto schodzenie z robotami górniczymi coraz głębiej w celu udostępnienia nowych zasobów węgla, uaktywniło zagrożenia naturalne, co determinuje potrzebę nasilenia robót wiertniczych, odmetanowania, kotwienia czy torkretowania wyrobisk. I w tych dziedzinach ma przychodzić z pomocą CUG.

- Zakładamy, że zatrudnieni u nas fachowcy będą posiadali najwyższe kwalifikacje konieczne do wykonywania robót w swoich specjalnościach. Dlatego planowane jest doposażenie CUG w nowoczesny sprzęt, maszyny i urządzenia, w tym specjalistyczną wiertnicę do wierceń kierunkowych, a także kształcenie wykwalifikowanych pracowników do obsługi tego sprzętu. Oczywiście CUG działać będzie w razie konkretnej potrzeby. Pełna mobilność, przygotowanie i gotowość brygad umożliwią bezzwłoczne wykonanie konkretnych zadań - wyjaśnia Wiesław Piecha, któremu zarząd KHW powierzył misję utworzenia Centrum Usług Górniczych.

Centrum Usług Górniczych w schemacie organizacyjnym Holdingu jest umiejscowione na równi z zakładami górniczymi i Centrum Usług Wspólnych, a to oznacza, że wszelkie sprawy związane z obowiązkami, prawami i przywilejami będą identyczne jak w pozostałych zakładach KHW. Podobnie jak polityka zatrudnieniowa i płacowa. W związku z tym pracownicy CUG zostaną zatrudnieni w Katowickim Holdingu Węglowym.

- Oczywiście, biorąc pod uwagę specyfikę robót konieczne jest wypracowanie odpowiedniego modelu wynagradzania i premiowania. Chcę również zaznaczyć, że w górnictwie światowym już dawno zdecydowano o wyselekcjonowaniu i wydzieleniu specjalistycznych robót górniczych z kopalń, co przyniosło wymierne korzyści zarówno dla kopalń, jak i pracowników. Tak więc utworzenie CUG nie jest niczym nadzwyczajnym w skali górnictwa - zwraca uwagę Piecha.

Nowy twór ma przyczynić się do poprawy organizacji pracy i jej wydajności, lepszego wykorzystania maszyn i urządzeń oraz obniżenia kosztów jednostkowych. Będzie też swoistą konkurencją dla podmiotów zewnętrznych. Warto również dodać, że obszar działalności CUG ociera się o innowacje, odmetanowanie złoża jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji czy też wprowadzanie w szerszym zakresie obudowy podporowo-kotwowej. W dzisiejszych czasach trzeba pracować oszczędniej. Skuteczne zarządzanie siłami i środkami z pewnością przyniesie wymierne efekty ekonomiczne już w niedalekiej przyszłości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.