Podpisano wartą 1,7 mln zł umowę z PZW m.in. na zarybianie Odry

fot: Krystian Krawczyk

Po katastrofie z 2022 roku Odra potrzebuje całego pakietu systemowych działań

fot: Krystian Krawczyk

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu podpisał umowę z Polskim Związkiem Wędkarskim m.in. na zarybianie Odry - poinformował resort klimatu i środowiska. Projekt kosztuje blisko 1,7 mln zł, ma być realizowany przez 3 lata - wskazano.

Jak wyjaśniono w komunikacie resortu klimatu i środowiska, wartość zadania pn. Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry wynosi 1 678 300 zł, a wysokość dofinansowania wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wskazano, że wyżej wymienioną kwotę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przeznaczy na odbudowę bioróżnorodności Odry. Umowę na zarybienie drugiej największej polskiej rzeki podpisano pomiędzy Polskim Związkiem Wędkarskim oraz WFOŚiGW w Opolu.

Celem zadania jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry m.in. poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej. W pierwszej kolejności wykonany zostanie monitoring ichtiofauny. Zarybienie rzeki Odry nastąpi w trzecim roku realizacji programu - wyjaśniono w komunikacie.

Cytowana przez resort minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że po katastrofie z 2022 roku Odra potrzebuje całego pakietu systemowych działań.

Jednym z nich są prace nad odbudową ekosystemów. Ministerstwo klimatu i środowiska cały czas monitoruje sytuację na rzece i ściśle współpracuje z innymi resortami, aby dostosowywać działania do bieżącej sytuacji. Jednocześnie z resortami infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych i MSWiA analizujemy możliwości rozbudowy systemów odsalania wód przemysłowych, zmniejszenia zasolenia rzeki, zwiększenia retencji. Jesteśmy też w dialogu ze stroną społeczną. Trzeba pamiętać, że są to działania długofalowe, rozłożone w czasie, ale konieczne dla poprawy sytuacji Odry - wskazała.

Hennig-Kloska zapewniła, że absolutnym priorytetem ministerstwa jest zapobieganie katastrofom o skali tej z 2022 roku i poprawa stanu ekologicznego Odry. Przede wszystkim myślimy o przyszłości rzeki, odbudowie populacji ryb odrzańskich w perspektywie najbliższych lat. Odtwarzanie różnorodności biologicznej w ramach projektu WFOŚiGW, wpisuje się w plan naprawczy dla rzeki - podkreśliła.

Ministerstwo poinformowało, że w ramach podpisanej umowy między PZW a WFOŚiGW w Opolu zarybianie będzie się odbywać zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi plan zarybień i ochrony. Pieniądze przeznaczone będą również - jak podał resort - na inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry, w tym m.in. pozyskanie tarlaków (ryba w fazie pełnej dojrzałości płciowej, zdolna do rozrodu), odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu Odry, monitoring ichtiofauny oraz transport materiału zarybieniowego.

W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów prymnesium parvum - tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie, oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Zakwity złotej algi pojawiły się już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Latem 2022 r. zakwit złotej algi w Odrze przyczynił się do masowego śnięcia ryb w tej rzece.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.