Podlaskie: Supraśl szuka dzierżawcy złóż borowiny

Mająca status uzdrowiska gmina Supraśl (Podlaskie) szuka dzierżawcy leczniczych złóż borowiny w Podsokołdzie, by rozpocząć ich eksploatację. Wszystko ma służyć rozwojowi usług sanatoryjnych w Supraślu. Przetarg na dzierżawcę zostanie ogłoszony w lipcu.

Przetarg będzie ogłoszony, by po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków z końcem sierpnia i po uzyskaniu w sierpniu decyzji środowiskowej od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku, można było ubiegać się o koncesję na wydobycie borowiny. Pierwsze zabiegi lecznicze z wykorzystaniem miejscowej borowiny powinny być możliwe jeszcze jesienią 2014 r.

Już teraz jednak gmina dostaje zapytania od potencjalnych zainteresowanych, np. właściciele sanatoriów, firm zajmujących się wydobyciem - powiedział PAP główny specjalista ds. uzdrowiska, pełnomocnik burmistrza Supraśla ds. uzdrowiskowych dr Tomasz Ołdytowski. Ddaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wydobycia nie może prowadzić gmina. Musi to robić firma, która będzie się ubiegać się w starostwie powiatowym o stosowną koncesję. Przetarg ma wyłonić dzierżawcę złoża na na 10 lat. Dzierżawca będzie też promował logo uzdrowiska Supraśl i złoża borowiny supraskiej z Podsokołdy.

Supraśl ma status uzdrowiska od 2002 r. Jest jednym z 44 polskich uzdrowisk, które w 2009 roku przeszły weryfikację. Supraśl utrzymał ten status m.in. pod warunkiem, że powstanie sanatorium oraz ruszy wydobycie borowiny leczniczej.

Złoża tzw. borowiny typu przejściowego są w miejscowości Podsokołda. Złoże ma około półtora hektara powierzchni, miąższość tego złoża to ok. 2- 2,5 metra głębokości. Pierwsze badania złoża miały miejsce w 1996 roku, powtórkowe w 2008 r. Jak mówi Ołdytowski, to jedyne udokumentowane takimi zasoby w województwie podlaskim. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała właśnie gminie zezwolenie na ich wydobycie w ilości do 250 metrów sześciennych rocznie. Decyzja środowiskowa ma być w sierpniu.

- Ten limit daje nam ten komfort, że wystarczy nam złoża borowiny na około 40-50 lat. To daje nam stabilność - powiedział Ołdytowski. Dodał, że porównywalnie inne sanatoria wykorzystują ok. 50-70 tys. metrów sześciennych borowiny rocznie. Taka ilość oznacza więc, że borowiny z Podsokołdy wystarczy na potrzeby Supraśla, ale również będzie ją można sprzedawać. Podmioty z terenu uzdrowiska Supraśl mają mieć preferencyjne warunki w jej nabywaniu.

Procedura dotycząca wydobycia borowiny trwała od marca 2013 r. Jesienią 2013 r. był gotowy raport oddziaływania na środowisko w miejscu gdzie ma być wydobywana. Miejsce, gdzie znajdują się złoża znajduje się w całości na obszarze objętym ochroną w ramach sieci Natura na 2000 na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Sąsiaduje dodatkowo z rezerwatem przyrody. - RDOŚ dał nam postanowienie przyjmujące rozwiązania określone w raporcie, a dotyczące sposobu wydobywania borowiny w ilości ograniczonej, określonej w raporcie - mówi Ołdytowski.

W ostatnich latach w Supraślu pojawiły się dwa hotele. Łącznie w miasteczku jest ok. 500 miejsc noclegowych. Istniejący wcześniej inny hotel włączono do strefy uzdrowiskowej co - jak mówi Ołdytowski - pozwoliło na jego przekształcenie i adaptację na potrzeby sanatorium (wpisane w styczniu 2014 r. do rejestru sanatoriów przez ministerstwo zdrowia).

Supraśl znajduje się kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Miasteczko słynie m.in. z prawosławnego męskiego zespołu klasztornego, Muzeum Ikon. Supraśl otacza Puszcza Knyszyńska.

W sanatorium w Supraślu od początku 2014 r. są stosowane pojedyncze zabiegi borowinowe kontraktowane przez NFZ - także komercyjne, ale jeszcze w ograniczonym zakresie - mówi Ołdytowski. Gmina wspólnie z Lasami Państwowymi pracuje również obecnie nad założeniami Leśnego Parku Uzdrowiskowego, gdzie znajdą się ścieżki i urządzenia do kinezyterapii oraz inhalacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.