Podlaskie: małe zainteresowanie dofinansowanie do OZE

Ponad 17,8 mln zł dofinansowania z UE otrzyma pięć inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) w województwie podlaskim - zdecydował we wtorek zarząd województwa. To zaledwie 30 proc. pieniędzy zarezerwowanych w konkursie na takie projekty.

W rozstrzygniętym we wtorek 24 kwietnia konkursie do podziału było 56,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego. Do oceny merytorycznej przeszło 15 projektów, z których do dofinansowania zarząd województwa wybrał pięć.

Odrzucone projekty nie uzyskały w trakcie oceny merytorycznej wymaganej liczby punktów, bo nie spełniały różnych kryteriów konkursu - wyjaśniła Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Były na przykład przypadki źle przeprowadzonych analiz ekonomicznych, czy nawet przypadki nierentownych inwestycji. Urząd ocenił, że wielu wnioskodawców niedokładnie zapoznało się z kryteriami konkursu.

Smaczna-Jórczykowska zaznaczyła, że niewykorzystane pieniądze trafią do puli najbliższego konkursu na odnawialne źródła energii, który zostanie ogłoszony w maju lub czerwcu. Wówczas do zdobycia będą łącznie z RPO 32 mln euro (nie podano jeszcze wartości przelicznika euro na złote).

Rzecznik marszałka Jan Kwasowski powiedział, iż rozdzielone pieniądze trafią zarówno do podmiotów publicznych, jak i do firm. Dodał, że w konkursie preferowane były projekty związane z rozwojem konkretnych źródeł czystej energii: przede wszystkim biogazownie i inne instalacje wykorzystujące biomasę, elektrownie wodne, a także małe elektrownie wiatrowe oraz energetyka słoneczna.

Największe unijne dofinansowanie otrzymały dwie firmy, którym przyznano łącznie 11,8 mln zł. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorstwo Adler Biogaz wybuduje biogazownię rolniczą w Rybołach, natomiast firma El-Pro elektrownię wiatrową w miejscowości Okrągłe, w gminie Jeleniewo. Całkowita wartość obu projektów, to 29,3 mln zł.

Pieniądze na swoją inwestycję otrzyma też Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Dzięki dotacji wynoszącej prawie 4 mln zł, w tamtejszej oczyszczalni ścieków zostanie zainstalowany agregator na biogaz i kocioł. Inwestycja ma wpłynąć na poprawę wydajności i zmniejszenie uciążliwości procesu oczyszczania ścieków.

Szpital w Sejnach dostanie 1,5 mln zł m.in. na instalację solarną i rozbudowę kotłowni oraz pompy ciepła, a gmina Wysokie Mazowieckie otrzyma 577,7 tys. zł dofinansowania na zainstalowanie pomp ciepła, które ogrzeją miejską pływalnię.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.