Podlaskie: 4,5 mln zł z UE na wodociągi czy kanalizację

4,5 mln zł na wodociągi, kanalizację czy zagospodarowanie odpadów mogą otrzymać z UE podlaskie gminy wiejskie. To ostatnie pieniądze na ten cel z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W czwartek ruszył nabór projektów. Potrwa do 2 kwietnia.

Dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Filipowicz poinformowała PAP, że gminy mają wyjątkowo mało czasu na realizację tych inwestycji, bo - zgodnie z wymogami kończącego się PROW - muszą być zrealizowane do końca czerwca.

Zaznaczyła, że dlatego ten ostatni konkurs jest przede wszystkim dla tych samorządów, które już wcześniej przymierzały się do realizacji swych przedsięwzięć. Jeśli ich wnioski zostaną dobrze ocenione w konkursie, będą miały szanse na refundację z unijnych środków. Pieniądze w konkursie pochodzą z oszczędności w programie na skutek przetargów, które prowadzą gminy realizujące projekty.

Już wcześniej urząd marszałkowski wielokrotnie podkreślał, że potrzeby w Podlaskiem na inwestycje związane z ochroną środowiska na obszarach wiejskich są duże. Z PROW na lata 2007-2013 Podlaskie miało 550 mln zł.

- Wsparciem objęto gospodarkę wodną, w tym melioracje, które nie będą dofinansowywane w perspektywie finansowej 2014-2020, scalanie gruntów, budowę targowisk, gospodarkę wodno-ściekową, selektywną zbiórkę odpadów, odnowę i rozwój wsi oraz program LEADER - powiedziała dyr. Filipowicz.

Podsumowała, że dotychczas na inwestycje wodno-kanalizacyjne podpisano 256 umów. Kwota dotacji z UE wyniosła ponad 253,5 mln zł. Rozliczonych jest 201 projektów, wypłacono 206,8 mln zł unijnych dotacji. Pozostałe inwestycje są w trakcie realizacji. - Dotychczas wybudowano lub zmodernizowano 878 km wodociągów, 452 km sieci kanalizacyjnych, 3214 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków, 10 dużych oczyszczalni - poinformowała PAP Filipowicz.

Już wiadomo, że w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 z PROW Podlaskie będzie miało mniej pieniędzy niż dotychczas, ale szczegóły jeszcze nie są znane. Urząd czeka na informacje z ministerstwa rolnictwa na ten temat.

Część unijnych pieniędzy na inwestycje wodno-ściekowe, ale w dużych aglomeracjach będzie też w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego.

Samorząd województwa będzie odpowiadał m.in za działania dotyczące scalania gruntów, budowę dróg lokalnych, gospodarkę wodno-ściekową, ale w zakresie węższym niż dotychczas, ochronę zabytków i tradycyjnego budownictwa, inwestycje w targowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.