Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 745.64 USD (-0.02%)

Srebro

77.74 USD (+0.94%)

Ropa naftowa

101.82 USD (+2.55%)

Gaz ziemny

2.76 USD (+2.38%)

Miedź

6.12 USD (+1.69%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.90 PLN (+0.54%)

KGHM Polska Miedź S.A.

324.00 PLN (-0.31%)

ORLEN S.A.

127.98 PLN (+0.82%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (+2.21%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.04%)

Enea S.A.

22.58 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 745.64 USD (-0.02%)

Srebro

77.74 USD (+0.94%)

Ropa naftowa

101.82 USD (+2.55%)

Gaz ziemny

2.76 USD (+2.38%)

Miedź

6.12 USD (+1.69%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Podlaskie: 130 mln euro na OZE i efektywność energetyczną

Łącznie 130 mln euro środków unijnych z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego wykorzystanych zostanie w regionie w latach 2014-2020 na odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej.

- 40 mln euro z tej kwoty bezpośrednio ma dotyczyć energii odnawialnej, która będzie wprowadzana do sieci energetycznej, natomiast 90 mln euro to pula na efektywność energetyczną, czyli na projekty dotyczące oszczędności energii w tym na produkcję energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby - powiedział dyrektor departamentu zarządzania regionalnym programem operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski.

Był on jednym z uczestników zorganizowanej w poniedziałek (9 grudnia) w Białymstoku Konferencji i Targów Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej. Podczas spotkania odbyła się m.in. debata o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Górski powiedział, że kwota na energetykę odnawialną w programie regionalnym będzie zdecydowanie większa od tej, którą region dysponował w kończącej się perspektywie finansowej. W regionalnym programie operacyjnym na lata 2007-2013 na OZE było to ponad 20 mln euro.

Górski podkreślał podczas debaty, że w najbliższych latach w regionie powinna się odbyć swoista "rewolucja energetyczna". Jest to zapisane w strategii rozwoju regionu. Zaznaczył, że wytwórcami energii elektrycznej powinni być sami mieszkańcy Podlaskiego.

Dodał, że dużą rolę w tym zakresie będą odgrywać rolnicy, bo w regionie są duże możliwości produkcji biogazu np. z gnojowicy, ze względu na liczne pogłowie krów, czy z biomasy, np. ze zrębków drewna.

Wszystkie gminy powinny opracować swoje plany niskoemisyjne, gdzie będą określone preferowane rodzaje OZE wykorzystujące lokalne możliwości i zasoby. Ryszard Ochwat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcał samorządowców, by do końca grudnia składali wnioski do Funduszu o dofinansowanie wydatków związanych z opracowaniem gminnych programów rozwoju OZE. NFOŚiGW może dofinansować - jak mówił - do 80 proc. kosztów takiego planu. Górski powiedział, że część gmin złożyła już takie wnioski do NFOŚiGW, ale w większości gmin w regionie nie ma jeszcze planów rozwoju OZE.

Obecny na konferencji były wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy mówił dziennikarzom, że obowiązujące od września rozwiązania prawne (tzw. mały trójpak energetyczny) dają szanse, by w Polsce produkowana samodzielnie energia odnawialna mogła być dostępna we własnym domu, gospodarstwie czy firmie.

- To jest możliwość produkowania energii na własne potrzeby i te rozwiązania prawne już dzisiaj istnieją. Niepotrzebne są żadne pozwolenia budowlane, żadne koncesje. Może to wytwarzać nawet osoba nieprowadząca działalności gospodarczej - mówił Pawlak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

EEC 2026: Pratt & Whitney wybuduje zakład za 100 mln dolarów

Pratt & Whitney wybuduje w Rzeszowie za 100 mln dol. zakład produkujący zaawansowane części do silników lotniczych wykorzystywane w lotnictwie cywilnym i wojskowym - poinformował w Katowicach prezes Pratt & Whitney Polska Piotr Owsicki. Inwestycja ma być gotowa w 2028 r., pracę znajdzie 140 osób.

Adwokat w Katowicach a aresztowanie – co zrobić w pierwszych 72 godzinach?

Nagłe zatrzymanie i ryzyko zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego należą do sytuacji, które wywołują ogromne napięcie i poczucie całkowitej utraty wpływu na bieg wydarzeń. Właśnie wtedy kluczowego znaczenia nabiera znajomość własnych praw, szybka reakcja oraz wsparcie, jakie może zapewnić adwokat w Katowicach, ponieważ pierwsze godziny po zatrzymaniu bardzo często rzutują na dalsze losy całej sprawy.

Badają hałdę po kopalni Pokój. To reakcja na skargi mieszkańców

Pobierane są kolejne próbki gruntu na hałdzie po kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Badania składu gleby to efekt reakcji SRK na sygnały mieszkańców. Na miejscu pracują eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, którzy pobierają próbki do analizy. W działaniach uczestniczą społeczni obserwatorzy.

EEC 2026: Katowice ogłosiły, że hub gamingowo-technologiczny będzie nosił nazwę Shaft K

Projekt określany dotychczas mianem Dzielnicy Nowych Technologii, Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego będzie nosił nazwę Shaft K - poinformowali w środę przedstawiciele miasta i regionu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.