Podkarpackie: korzystają już z części obwodnicy Leżajska

Kierowcy od środy (25 września) mogą korzystać z 4-kilometrowego odcinka obwodnicy Leżajska (Podkarpackie). Wybudowanie I etapu obwodnicy tego miasta kosztowało ponad 36 mln zł.

Jak poinformował Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, otwarcie trasy pozwoliło na częściowe wyprowadzenie ruchu z centrum miasta.

Całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego przez miasto będzie możliwe dopiero po wybudowaniu II etapu obwodnicy.

Wysocki zaznaczył, że obwodnica ma też znaczenie dla kierowców podróżujących drogą krajową nr 77. - Usprawnia bowiem przejazd z centralnej Polski na wschód, w kierunku przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Krościenku. Jest zatem inwestycją o dużym znaczeniu nie tylko dla kierowców i mieszkańców Podkarpacia, ale ma także charakter ponadregionalny - podkreślił.

Wykonawcą I etapu obwodnicy Leżajska było konsorcjum firm ze spółką Sando Budownictwo Polska jako liderem. Koszt budowy wyniósł ponad 36,5 mln zł; inwestycja współfinansowana była z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Cała obwodnica Leżajska będzie stanowiła część drogi krajowej nr 77 Lipnik (Świętokrzyskie) - Przemyśl. Przebiegać będzie po stronie zachodniej Leżajska. Swój bieg rozpocznie od ul. św. Jana z Dukli; dalej skrzyżuje się z drogą wojewódzką nr 877 Naklik - Szklary i włączy do istniejącej drogi krajowej nr 77 w Wierzawicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.