Podatki: poszukają rozwiązań w sprawie akcyzy

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nowe przepisy powodują poważne problemy ze sprzedażą węgla

fot: Jarosław Galusek/ARC

W środę, 18 stycznia w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbyło się spotkanie poświęcone akcyzie na węgiel. Uczestniczyła w nim spora grupa osób związanych z tematem - dowiedział się portal górniczy nettg.pl w rozmowie z naczelnikiem wydziału prasowego resortu, Zbigniewem Kajdanowskim.

Wśród obecnych na spotkaniu byli wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz i wiceminister finansów Mirosław Sekuła, a także przedstawiciele spółek węglowych oraz firm handlujących opałem.

Wedle uzyskanych przez nettg.pl informacji, podczas spotkania poruszono temat ewentualnego wprowadzenia ułatwień w zakupie węgla dla odbiorców, którzy kupują go najmniej.

Wiadomo też, że sprawa nie znalazła finału podczas środowego spotkania i planowane są kolejne, na których mają pojawić się już konkretne propozycje.

Problem dotyczący akcyzy wynika z faktu, iż rozporządzenia ministerstwa finansów do ustawy o akcyzie na węgiel i koks ogłoszono tuż przed nowym rokiem. Sprzedawcy węgla nie mieli więc czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami, a to przełożyło się na ogromne trudności związane z jego zbytem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.