Po okresie prac likwidacyjno-zbrojeniowych Zakład Górniczy z Jaworzna rusza z wydobyciem

1569486461 zgsobieski tauronwydobycie

fot: Tauron Wydobycie

W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w ZG Sobieski w Jaworznie zostanie uruchomiony nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję najlepszych jakościowo paliw węglowych

fot: Tauron Wydobycie

Po bardzo dobrym pierwszym półroczu 2022 r., w którym Zakład Górniczy Sobieski (Tauron Wydobycie) z nawiązką zrealizował plan produkcji węgla handlowego, nastąpił okres wzmożonych robót likwidacyjno-zbrojeniowych. Prace te przebiegały w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną utrzymuje się zwykle na niższym poziomie. Obecnie w kopalni trwa rozruch dwóch ścian w nowych rejonach eksploatacyjnych: 53 w pokładzie 301 w złożu Brzezinka 1 oraz 340 w pokładzie 209 w złożu Byczyna. 

Nie lada wyzwanie
Zadania realizują załogi oddziałów G3 i G1. Warto więc przypomnieć, że w styczniu 2021 r., po wielu latach prac nad pozyskaniem koncesji oraz drążeniu wyrobisk udostępniających i przygotowawczych, ZG Sobieski uruchomił eksploatację pokładu 301 w złożu Brzezinka 1. Do chwili obecnej, po wybraniu w tym pokładzie ścian nr 56 i 57, kopalnia wydobyła około 1,2 mln t węgla o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Obecnie trwa rozruch kolejnej ściany nr 53, która jest zlokalizowana w polu zasadniczym złoża. Ma 240 m długości i będzie prowadzona na wysokość do 3,1 m, na jedną warstwę z zawałem stropu. Nachylenie podłużne ściany wynosi do 2,6 st., natomiast poprzeczne do 5,5 st.

 

Oddział G1 prowadzi eksploatację ściany 340 w pokładzie 209, w złożu Byczyna. Zdj. ARC/ZG Sobieski

Wydobycie ze ściany w okresie normalnego biegu ma planowo osiągać do 7000 t/d. Ścianę wyposażono w 158 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej. Zakupiono je w 2020 r., celowo do eksploatacji złoża Brzezinka 1.

– Uruchomienie ściany nr 53 w pokładzie 301 stanowi milowy krok, ponieważ jest to pierwsza ściana w najzasobniejszej części złoża. Przed oddziałami robót przygotowawczych czekało nie lada wyzwanie, aby na czas wykonać nowe wyrobiska oraz terminowo je udostępnić dla robót zbrojeniowych. Samo przezbrojenie przebiegało w ekspresowym tempie. 158 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej dostarczono drogami transportowymi o łącznej długości około 2,5 km, a sam proces zbrojenia sekcji w przecince rozruchowej ściany trwał około jednego miesiąca – tłumaczy Łukasz Gładys, kierownik OW G3.

 

Załoga Oddziału G3 wybiera węgiel ze ściany 53 w pokładzie 301, w złożu Brzezinka 1. Zdj. ARC/ZG Sobieski

Zdaniem Dawida Kozioła, przodowego w tym oddziale, nie powinno być problemów z eksploatacją ściany.

– Mamy już bogate doświadczenie w eksploatacji pokładu 301 w polu Brzezinka 1. Urządzenia zainstalowane w ścianie sprawdziły się w trakcie postępu poprzednich ścian. To samo tyczy się załogi, która jest wystarczająco zmobilizowana – podkreśla.

Druga ściana w ZG Sobieski zostanie uruchomiona w pokładzie 209 w złożu Byczyna. Eksploatację pokładu 209 w obecnych granicach ZG Sobieski prowadzono już w drugiej połowie XIX w. w rejonach wychodni pokładu. Wraz z postępem technicznym i rozbudową kopalni eksploatacja prowadzona była systemami zabierkowymi i ubierkowymi z zawałem stropu i podsadzką hydrauliczną. Uruchomiona we wrześniu br. ściana nr 340 będzie prowadzona na jedną warstwę z zawałem stropu, na wysokość do 3,9 m. Proces zbrojenia w przypadku tego wyrobiska ścianowego miał nieco inny charakter.

Wyremontowane na powierzchni kopalni sekcje obudowy zmechanizowanej były dostarczane w elementach do komory montażowej w rejonie ściany, a następnie po zmontowaniu zbrojone w przecince rozruchowej ściany. Obecnie uruchomiono ścianę nr 340 na pierwszym odcinku wyposażonym w 117 sekcji obudowy zmechanizowanej. Równocześnie prowadzony jest proces zbrojenia drugiego odcinka ściany w dodatkowe 22 sztuki sekcji.

– Sekcje uzbroiliśmy w miesiąc. Myślę, że pozostałe 22 sztuki równocześnie z eksploatacją dolnego odcinka ściany zazbroimy w podobnym tempie – mówi Piotr Kopaczyński-Nowacki, kierownik OW G1. 

Bardzo dobrej jakości
– Pokład 209 wybieraliśmy już jakiś czas temu, teraz po trzyletniej bodaj przerwie wracamy ponownie do jego eksploatacji. Prowadzone dotychczas roboty przygotowawcze pozwolą na wybranie 2 ścian w pokładzie węgla energetycznego bardzo dobrej jakości. Na dodatek wyrobiska wykonane dla udostępnienia zasobów ściany nr 340 i 341 umożliwiły zabudowę kolejnego przenośnika taśmowego dostosowanego do jazdy ludzi. Dzięki temu z dworca osobowego w przekopie wschodnim już po kwadransie będziemy w rejonie ściany – dodaje Przemysław Windys, górnik przodowy OW G1.

Węgiel z pokładów 209 oraz 301 jest węglem energetycznym typu 31, bardzo dobrej jakości, dedykowanym zarówno odbiorcom indywidualnym, jak i energetyce zawodowej. Ma niską zawartość chlorków ok. 0,1 proc., a więc może być spalany w najnowocześniejszych blokach energetycznych.

– Załoga Sobieskiego jak zwykle stanęła na wysokości zadania. Nasz zakład przeróbczy, który w ostatnich latach był konsekwentnie modernizowany, jest przygotowany do odbioru urobku i produkcji paliw najwyższej jakości. Jestem przekonany, że uruchomione fronty wydobywcze Zakładu Górniczego Sobieski zapewnią realizację dostaw w IV kwartale 2022 r., a tym samym spowodują pełną realizację planów produkcyjnych i umożliwią zaopatrzenie krajowej energetyki w paliwa najwyższej jakości – podsumowuje Marcin Kruk, dyrektor techniczny ZG Sobieski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.