Platforma dla metanu

fot: Kajetan Berezowski

W debacie po powołaniu centrum w Katowicach z siedzibą w Głównym Instytucie Górnictwa podkreślano m.in. szanse, jakie stwarza dla promowania polskiej myśli technicznej za granicą

fot: Kajetan Berezowski

W Katowicach powstało Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla. Będzie służyć jako platforma wymiany doświadczeń dla ekspertów z sektora węglowego, gromadząc i udostępniając informacje z całego świata, dotyczące zarządzania metanem.

Metan to gaz towarzyszący zasobom złóż węgla kamiennego. Uwalnia się w trakcie prowadzonych robót górniczych. Z danych Wyższego Urzędu Górniczego i Głównego Instytutu Górnictwa wynika, że zmniejszenie produkcji węgla w ostatnich kilkunastu latach nie spowodowało znaczącego spadku ilości wydzielonego metanu. W ub.r. było to 900 mln m sześc. tego gazu. Z pokładów metanowych pochodzą już cztery na pięć ton wydobytego w Polsce węgla. Nasze górnictwo węgla kamiennego schodzi do coraz niższych pokładów. To nie sprzyja bezpieczeństwu załóg. Zapalenia i wybuchy metanu należą bowiem do największych naturalnych zagrożeń w górnictwie podziemnym.

Konieczna wymiana doświadczeń
Kopalnie coraz skuteczniej z nim walczą, odmetanowując podziemne wyrobiska. Gaz ten służy potem do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, ale to wciąż tylko jedna trzecia wychwyconego metanu. Reszta wędruje do atmosfery. To niekorzystne zjawisko można również zmienić. W tym celu konieczna jest stała wymiana doświadczeń pomiędzy ekspertami z całego świata. Zapewni ją Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla, które 8 bm. oficjalnie otwarto przy Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Wśród jego założycieli są: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu. Centrum skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami pozyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Zaproponowane przez nich rozwiązania mają przyczynić się do rozwoju technologii eksploatacji metanu, zwiększyć efektywność górniczą i przyczynić się do podniesienia stanu bezpieczeństwa w kopalniach. Centrum będzie również gromadzić informacje i doświadczenia w zakresie zarządzania metanem z kopalń z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ.

- Otwieramy perspektywę badawczą, ale z czasem również perspektywę komercyjnej produkcji metanu ze złóż węgla w Polsce. Z odwagą, z przedsiębiorczością, ale też opierając się na solidnych podstawach naukowych, patrzymy w przyszłość energii w Polsce - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum wiceminister energii Michał Kurtyka.

Najlepsze praktyki
Zdaniem prof. Stanisława Pruska, naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, zaangażowanie kierowanej przez niego instytucji w działania Centrum jest wynikiem uznania dla doświadczeń i kwalifikacji kadry naukowej Instytutu.

- W polskich kopalniach odmetanowanie wyrobisk prowadzone jest głównie dla zapewnienia bezpieczeństwa prac górniczych, a ujmowany metan w znacznej części uwalniany jest do atmosfery. Trzeba zachęcać społeczności, naukowców, firmy górnicze i decydentów do podnoszenia świadomości w zakresie wyzwań i możliwości, jakie daje wykorzystanie metanu z pokładów węgla. Centrum jest szansą dla rozwoju międzynarodowej współpracy w obszarze problematyki metanowej oraz transferu polskiego know-how do innych górniczych krajów świata – powiedział prof. Prusek.

- Polska ma duże doświadczenie w dziedzinie eksploatacji tego gazu. Główny Instytut Górnictwa od lat zajmuje się m.in. zwalczaniem zagrożenia metanowego w kopalniach. Robimy wszystko, aby podczas eksploatacji węgla w naszych kopalniach nie dochodziło do zapalenia metanu lub wybuchu. Projektujemy systemy pozwalające na odmetanowanie pokładów podczas prowadzonej eksploatacji. Niestety, sporo metanu po prostu nam ucieka. Dlatego pragniemy korzystać z doświadczeń naukowców z innych ośrodków badawczych na świecie. W Australii działają już elektrownie zagospodarowujące tzw. metan wentylacyjny. U nas tego metanu w powietrzu kopalnianym jest nieco mniej, ale za to mamy do zagospodarowania większe strumienie powietrza w stosunku do tego, co oferują obecnie dostępne technologie – dodał naczelny dyrektor GIG.

Zdaniem Raymonda Pilchera, przewodniczącego Grupy Ekspertów ds. metanu z kopalń, Międzynarodowe Centrum Doskonałości to bardzo istotny projekt, który może stać się źródłem wiedzy dla nauk stosowanych, inżynierii i technologii.

- Szkolenia w zakresie najlepszych praktyk, które będą organizowane przez Centrum, umożliwią górnikom zmniejszenie emisji metanu, zwiększą bezpieczeństwo podziemnego wydobycia węgla oraz stworzą warunki do zrównoważonej produkcji węgla i związanych z nim zasobów gazu - wskazał Pilcher.

Do końca października br. ma być opracowany plan działania Centrum oraz określone finansowe ramy przedsięwzięć przeznaczonych do realizacji. Musi je zatwierdzić Biuro Narodów Zjednoczonych w Genewie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.