Dr inż. Adam Rozmus mówił m.in. o wyzwaniach i perspektywach Planu Strategicznej Transformacji w JSW

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- Plan zakłada 54 inicjatywy i wciąż pojawiają się kolejne. Nie zakłada redukcji zatrudnienia - podkreślił dr inż. Adam Rozmus

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+3 Zobacz galerię

- W ramach Planu Strategicznej Transformacji w JSW opieramy się przede wszystkim na elementach dotyczących „Efektywnej kopalni”. Ma ona na celu zwiększenie wydajności pracy maszyn górniczych oraz poprawę efektywności załóg – powiedział dr inż. Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych podczas sesji plenarnej pt. „Strategiczna transformacja energetyki i górnictwa w Polsce”, w trakcie obrad XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

- W ramach tego modelu realizowane są 22 inicjatywy, obejmujące m.in. optymalizację planowania robót przygotowawczych, poprawę efektywności eksploatacji ścian oraz transportu w kopalniach. Jednocześnie plan zakłada realizację projektów, które mają zapewnić komfort klimatyczny, poprawić wentylację i zmniejszyć zagrożenie pożarowe – dodał wiceprezes.

Dr inż. Adam Rozmus mówił między innymi o wyzwaniach i perspektywach Planu Strategicznej Transformacji w JSW.

Plan zakłada 54 inicjatywy i wciąż pojawiają się kolejne. Nie zakłada natomiast redukcji zatrudnienia za wyjątkiem odejść na emeryturę.

- Cały proces transformacji będzie polegać na tyle sprawnie, na ile zaangażowani będą wszyscy pracownicy naszej Spółki. JSW musi istnieć bo zatrudniamy 21 tys. pracowników, do tego 10 tys. w Grupie Kapitałowej. Nie wyobrażamy sobie, aby funkcjonowanie górnictwa było w naszym regionie zagrożone. JSW musi istnieć, dlatego że dostarcza surowiec krytyczny, a to sprawia, że jesteśmy docenianym i ważnym partnerem dla Unii Europejskiej. Kwestia systematycznego dostarczania węgla koksowego pozwala na uniezależnienie się w dużej mierze od importu – podsumował dr inż. Adam Rozmus.

Podczas sesji plenarnej otrzymał nominację do Zespołu Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa PAN.

Udział licznych przedstawicieli Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Grupy Kapitałowej JSW był okazją do zaprezentowania między innymi innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w zakładach górniczych. Okazję do zaprezentowania się miało Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z Grupy Kapitałowej JSW, które w tym roku obchodzi 80-lecie działalności. Spółka przedstawiła swoje doświadczenia i realizacje związane z tematyką budownictwa podziemnego.

Na tegoroczną edycję SEP zarejestrowało się ponad 700 osób. W sumie w 20 sesjach tematycznych prelegenci zaprezentują prawie 300 tematów, z czego 28 referatów przedstawią pracownicy Grupy Kapitałowej JSW.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ARP bada możliwości produkcji komponentów turbiny wiatrowej w Polsce

Powołany przez Agencję Rozwoju Przemysłu zespół bada potencjał krajowego przemysłu do skonstruowania komponentów turbiny wiatrowej, przy czym inicjatywa jest na bardzo wstępnym etapie - poinformowała  rzeczniczka prasowa ARP Katarzyna Frendl.

Wyższy II próg podatkowy? Domański: Pracujemy nad tym, aby było to możliwe w tej kadencji

Trwają prace nad projektem budżetu na 2027 r. i propozycjami zmian w systemie podatkowym - poinformował we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, pytany o ewentualną podwyżkę drugiego progu podatkowego.

Historyczna twierdza w Siewierzu do remontu. Duże wsparcie z budżetu województwa

Zamek Biskupów Krakowskich w Siewierzu zostanie wyremontowany – informują w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. - Obiekt ten ma fundamentalne znaczenie dla polskiego dziedzictwa narodowego - zaznaczają w urzędzie. 

Nie trzeba wychodzić w upał. ZUS przypomina o e-wizycie

Zamiast wychodzić z domu podczas fali upałów, by skonsultować się z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, można wybrać bezpieczną i wygodną rozmowę online – przypominają w ZUS. E-wizyta pozwala na kontakt z doradcą z każdego miejsca na świecie, wystarczy smartfon lub komputer z kamerą i dostęp do internetu.