Plan, który ma poprawić jakość życia Polaków

fot: Maciej Dorosiński

Prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Katowicach powiedział, że głęboko wierzy w możliwość naprawy Rzeczypospolitej i że liczy w tej sprawie na współpracę z nowym rządem

fot: Maciej Dorosiński

Zasadniczym celem "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" jest poprawa jakości życia Polaków - powiedział w poniedziałek (7 marca) prezydent Andrzej Duda podsumowując sesję Narodowej Rady Rozwoju. Wyraził nadzieję, że plan będzie inicjatywą o charakterze historycznym.

Plan podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim prezentował wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. W spotkaniu wzięli udział m.in. szef NBP Marek Belka, b. wicepremier, b. minister gospodarki Janusz Piechociński, prof. Stanisław Gomułka.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jest to inicjatywa o charakterze historycznym.

- Wierzę, że ten plan przy jego dobrej, sprawnej realizacji (...) przyczyni się do istotnej zmiany w naszym kraju, której zasadniczym celem jest poprawa jakości życia Polaków - zaznaczył prezydent.

- Plan nie jest tworzony dla gospodarki, ale przede wszystkim dla obywateli - podkreślił.

Podsumowując spotkanie Andrzej Duda zaznaczył, że z żadnej ze stron nie było głosów oceniających projekt zdecydowanie krytycznie. Wyraził nadzieję, że uwagi podnoszone w dyskusji przyczynią się do wprowadzenia pewnych korekt lub nowych idei. Prezydent zaznaczył, że była to pierwsza, ale nie ostatnia dyskusja wokół planu. Mówił, że jako prezydent do planu przywiązuje ogromne znaczenie.

- Wierzę w to, że tę dźwignię rozwojową, jaką ma być plan, uda się stworzyć - powiedział prezydent.

Przedstawiając swój plan Morawiecki zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat "najlepszą polityką gospodarczą miał być brak polityki gospodarczej".

- Dzisiaj już wiemy, że tak nie jest - dodał.

Najlepszą polityką gospodarczą - jak mówił wicepremier - jest bardzo skrupulatne, bardzo mądre dostosowywanie parametrów gospodarczych do potrzeb i możliwości gospodarki. Podkreślił, że nowy plan to nowe podejście do polityki gospodarczej.

Morawiecki ocenił, że Polska w ciągu ostatnich 25 lat dużo osiągnęła, jednak wiele szans rozwoju zostało zmarnowanych. Nowy plan - zaznaczył wicepremier - powstał w krótkim czasie, a w dokumentach rządowych opracowywana jest obecnie strategia, która zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy.

Wicepremier zapowiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy zbuduje "program oszczędności narodowej".

- Te oszczędności będą budowały naszą perspektywę inwestycyjną - dodał.

Andrzej Duda do najważniejszych zadań zaliczył poprawę życia Polaków, ograniczenie "dramatycznego zjawiska, jakim jest bieda", co - jak powiedział - przyczyni się do rzeczywistej realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju kraju.

- Co także będzie - mam nadzieję - jedną z najważniejszych przesłanek zatrzymania w Polsce młodych ludzi, stworzenia dla nich szansy zawodowej, życiowej w naszym kraju - mówił prezydent.

Dodał, że liczy na powrót do Polski tych, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych.

Uważa, że to wielkie i trudne zadanie wymaga przygotowania spójnej i jasnej koncepcji rozwoju gospodarczego kraju.

- Dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że się tego zadania podjął.

Podkreślił, że "plan biliona złotych" był wielokrotnie dyskutowany, przedstawiany podczas kampanii wyborczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.