PKP SA wybrały wykonawcę przebudowy dworca Dąbrowa Górnicza

1634810399 dworzecdg

fot: UM Dąbrowa Górnicza/Dariusz Nowak

Pochodzący z 1888 r. dąbrowski dworzec stoi przy historycznej trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej

fot: UM Dąbrowa Górnicza/Dariusz Nowak

Wykonawcę przebudowy i modernizacji opuszczonego dziś budynku głównego dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej wybrała spółka PKP SA. Ogłaszając przetarg kolej deklarowała, że chce rozpocząć prace jeszcze w tym roku - współpracując przy większej inwestycji lokalnego samorządu.

Jak przekazał w czwartek na swoim facebookowym profilu prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, właściciel dworca w centrum, czyli spółka PKP SA, poinformował o wyłonieniu wykonawcy prac.

- Będzie nim firma Berger Bau, która wyremontuje budynek w ciągu 15 miesięcy od chwili podpisania umowy - napisał Bazylak. Z informacji na platformie przetargowej PKP SA wynika, że firma Berger Bau zaproponowała cenę niespełna 15 mln zł, przy budżecie zamówienia 16,4 mln zł brutto. Cena jest jedynym kryterium oceny ofert w tym postępowaniu.

Dąbrowa Górnicza to najbardziej wysunięty na północny wschód duży ośrodek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kilka lat temu tamtejszy samorząd rozpoczął program Promowanie zielonej mobilności..., zakładający budowę oferty komunikacji zbiorowej konkurencyjnej dla transportu indywidualnego.

Miasto w 2017 r. nawiązało współpracę ws. przedsięwzięcia z zarządcą kolejowej infrastruktury, spółką PKP Polskie Linie Kolejowe oraz zarządcą kolejowych nieruchomości, spółką PKP SA. Kluczowym założeniem Promowania zielonej mobilności... stała się poprawa dostępności do dąbrowskich dworców: w centrum i dzielnicach Gołonóg oraz Ząbkowice (wszystkie położone są na głównej linii kolejowej Gliwice - Katowice - Częstochowa).

Następnie miasto oraz PLK w uzgodnieniu przygotowały projekty, a potem przetargi na prace budowlane, które w Ząbkowicach (obejmowały głównie nowy układ komunikacyjny) zostały zakończone w 2019 r., a w centrum i Gołonogu trwają od ub. roku. W ramach obu trwających inwestycji powstają m.in. parkingi, przystanki autobusowe, tunele pod torami w miejsce przejazdów oraz połączenia piesze i rowerowe.

Równoległa współpraca miasta z PKP SA dotyczy przygotowania rewitalizacji dwóch dąbrowskich dworców: zabytkowego dworca Dąbrowa Górnicza oraz dworca Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Uzgodniono inwestycje, mające umożliwić przywrócenie obsługi pasażerskiej w obu budynkach, umieszczono też oba obiekty w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Zamknięty budynek dworca w centrum Dąbrowy Górniczej jest bardzo podobny do odnowionego w poprzednich latach, oddalonego o ok. 30 km, pochodzącego z lat 80. XIX wieku budynku dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej w Myszkowie.

Ogłaszając przetarg na przebudowę i modernizację pochodzącego z 1888 r. dąbrowskiego dworca na tej samej historycznej trasie, spółka PKP SA zapowiadała, że renowacji zostanie poddana ceglana elewacja: będzie wyczyszczona i uzupełniona, przy zachowaniu fryzów i innych detali architektonicznych. Odtworzone na wzór historycznych mają być stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Założona zostanie iluminacja budynku.

Zmieni się też jego wnętrze. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywać się w holu, pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. Przewidziano częściowo ceglane wykończenie ścian, a częściowo pomalowanie ich w odcieniach szarości. Posadzkę utworzą granitowe płyty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.