PKP PLK odnowią przystanek Rybnik Paruszowiec

fot: Maciej Dorosiński

Paruszowiec-Piaski to jedna z 27 dzielnic Rybnika

fot: Maciej Dorosiński

Modernizację przystanku Paruszowiec w Rybniku na linii kolejowej Rybnik - Katowice, zamówiły PKP Polskie Linie Kolejowe - wynika z informacji zarządcy kolejowej infrastruktury. Ostatnio odnowiono w tym mieście przystanki Niewiadom i Niedobczyce. Łączny koszt prac w Rybniku to 13 mln zł.

Inwestycje przy rybnickich przystankach są prowadzone w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-25, na który zgodnie z aktualizacją z połowy czerwca br. Rada Ministrów przeznaczyła 1 mld zł. W woj. śląskim program ten obejmuje na liście podstawowej kilkanaście pozycji; trzy dotyczą przystanków na terenie Rybnika.

Jak poinformowała w piątek Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK, spółka podpisała umowę na projekt i przebudowę peronu w Rybniku Paruszowcu, pomiędzy stacjami Leszczyny i Rybnik. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W obrębie przystanku wymieniony zostanie tor i elementy sieci trakcyjnej. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2023 r.

PLK na przełomie listopada i grudnia zakończyły już przebudowę przystanków w Niewiadomiu i Niedobczycach na linii Rybnik - Racibórz. W Niewiadomiu, gdzie znajduje się mijanka na tej jednotorowej linii, przebudowano jeden peron i dobudowano drugi. Wymieniono tam tory na długości peronów i dwa rozjazdy. Wyremontowano również peron w Niedobczycach wraz z wymianą toru.

Uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyjęto 19 maja 2021 r. Program zaktualizowano 15 czerwca br. uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.

Program ma przyczyniać się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i poprawić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki są wykorzystywane m.in. na budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 z nich, a na rezerwowej - 129.

W woj. śląskim, prócz przystanków w Rybniku, programem objęte są też m.un.: Wodzisław Śląski Centrum i Warszowice. Nowe przystanki Katowice Ochojec, Murcki, Kostuchna i Podlesie Saska powstać mają na odnowionej linii Katowice Ligota - Tychy. Kolejne nowe przystanki to Koniecpol Centrum na linii Częstochowa-Kielce i Pawłowice Studzionka na linii Żory - Chybie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bytomskie górnictwo zostanie zdigitalizowane. Miasto podpisało umowę z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Dziesiątki tomów archiwalnych materiałów dotyczących historii górnictwa w Bytomiu zostaną poddane profesjonalnej digitalizacji przez ekspertów z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W poniedziałek, 15 czerwca 2026 r., prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor muzeum Bartłomiej Szewczyk podpisali list intencyjny i umowę o współpracy. Porozumienie obejmuje udostępnienie, digitalizację oraz opracowanie miejskich archiwów związanych z górniczym dziedzictwem miasta.

Nowy peron i przejście w Ligocie. Kolejny etap modernizacji węzła katowickiego zakończony

Zakończył się kolejny etap przebudowy katowickiego węzła kolejowego. Podróżni na stacji Katowice Ligota mogą już korzystać z nowo wybudowanego, dwukrawędziowego peronu. Udostępniono tam także nowe przejście podziemne.

Zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan są ważne w środowisku pracy

Zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan to jednej z ważniejszych elementów środowiska pracy - wskazało na nie 47 proc. firm w Europie i 39 proc. w Polsce - wynika z badania ISS. Polskie przedsiębiorstwa częściej stawiały jednak na optymalizację kosztów i efektywność - dodano.

To już nie są ćwiczenia. Cyberwojna w Polsce uderza w kopalnie i elektrownie

W świecie konfliktów hybrydowych nie trzeba już wysadzać stacji transformatorowej ani uszkadzać infrastruktury przesyłowej. Wystarczy przejąć dostęp do systemów, sparaliżować procesy decyzyjne, zakłócić komunikację lub wyłączyć możliwość monitorowania sytuacji.