PKP PLK: modernizacja trasy kolejowej Trzebinia - Czechowice-Dziedzice skróci podróże

1587126404 pkp linia

fot: PKP PLK

Jak poinformowali przedstawiciele PKP PLK, w kwietniu na szlaku Chełmek - Oświęcim wykonawca rozpoczął usuwanie starych torów

fot: PKP PLK

Prace na szlaku Chełmek – Oświęcim to kolejny etap robót na linii Trzebinia - Oświęcim - Czechowice - Dziedzice. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe za około 800 mln zł wspófinansowana jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak poinformowali przedstawiciele PKP PLK, w kwietniu na szlaku Chełmek - Oświęcim wykonawca rozpoczął usuwanie starych torów. To przygotowanie terenu do budowy nowych. Będą także wymienione urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna. Prace obejmą przebudowę wiaduktów, mostów oraz przejazdów kolejowo-drogowych.

Już na przełomie roku rozpoczął się demontaż starych elementów trasy kolejowej na odcinku Brzeszcze Kopalnia - Czechowice - Dziedzice. Aby roboty przebiegały bez szkód, zabezpieczane są skarpy nasypów z wykorzystaniem tzw. ścianek szczelnych. Prowadzone są równocześnie badania geologiczne. Roboty w terenie poprzedził etap projektowy.

Dzięki pracom PLK czas przejazdu z Trzebini do Czechowic - Dziedzic skróci się o ok. 30 minut, obecnie wynosi ok.1 godz. i 30 min. Podniesienie standardów podróżowania będzie osiągnięte dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów. Na zmodernizowanych peronach będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Dla osób niedowidzących przewidziano system tzw. ścieżek dotykowych. W Chrzanowie i Oświęcimiu windy ułatwią komunikację wszystkim podróżnym.

Inwestycja między Trzebinią a Oświęcimiem i Czechowicami - Dziedzicami zapewni sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych – 80 km/h. Dla przewoźników towarowych, będą bardziej atrakcyjne warunki przewozu.

Prace realizowane są z listy Krajowego Programu Kolejowego. Umowę za 303 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Trzebinia – Oświęcim podpisano 2 października 2017 r. Umowę za 495 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Oświęcim – Czechowice - Dziedzice, podpisano 27.08.2019 r. Inwestycje wchodzą w skład projektu: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto).Zakończenie robót planowane jest w 2021 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.