PKP PLK: kierowcy mogą korzystać z kolejnego wiaduktu nad linią kolejową Katowice-Kraków

1588063975 linia pkp

fot: PKP PLK

Zakończenie wszystkich prac na linii Jaworzno Szczakowa – Kraków planowane jest do końca 2020 r.

fot: PKP PLK

Kierowcy i piesi mogą już korzystać z wiaduktu wzdłuż ul. Ciężkowickiej w Balinie. Jak poinformowali przedstawiciele PKP PLK, to już dziewiąty z dziesięciu nowych wiaduktów, który ma zwiększać bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym na modernizowanej linii Katowice – Kraków.

Jak można przeczytać w nadesłanym komunikacie, dziewiąte z dziesięciu nowych bezkolizyjnych skrzyżowań to wiadukt drogowy w Balinie wzdłuż ul. Ciężkowickiej. Na obiekcie o długości 20 m i szerokości 12 m jest jezdnia i chodnik. Przeprawa nad torami zastąpiła dawny przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn. Zwiększyło się bezpieczeństwo na kolei. Wiadukt usprawnił komunikację drogową w mieście - skrócił czas przejazdu z północnej na południową stronę torów i wyeliminował oczekiwanie na przejeździe kolejowo–drogowym. Budowa wiaduktu drogowego w Balinie za 12 mln zł netto jest jednym z efektów inwestycji między Jaworznem Szczakową a Trzebinią w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”, którego wartość to ok. 2 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Dofinansowanie unijne wynosi 1,4 mld zł netto.

Na trasie z Katowic do Krakowa PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały 10 nowych dodatkowych bezkolizyjnych skrzyżowań. Poza tym 24 wiadukty kolejowe i drogowe są modernizowane. Wszystkie znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa i poprawiają komunikację wzdłuż linii kolejowej. Ostatni nowy obiekt, wiadukt drogowy, budowany jest w Trzebini przy ul. Słowackiego. Zakończenie jest planowane w drugiej połowie 2020 roku.

Od 2019 roku na linii Katowice – Kraków na zlecenie PLK zbudowano cztery nowe wiadukty: w Jaworznie Szczakowej (ul. Bukowska), w Trzebini (ul. Daszyńskiego), w Woli Filipowskiej (ul. Białka) oraz w Krakowie (ul. Rydla).

W 2018 r. oddano wiadukt drogowy w Jaworznie, w dzielnicy Pieczyska, który zastąpił przejazd w ciągu ul. Ks. Mroczka i Sobieskiego. Nowe obiekty zapewniły sprawniejszą i bezpieczniejszą komunikację w Luszowicach i Chrzanowie (między Balinem a Trzebinią) oraz między Ciężkowicami a Balinem.

Zakończenie wszystkich prac na linii Jaworzno Szczakowa – Kraków w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb” planowane jest do końca 2020 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.