PKP Cargo razem z Agencją Rozwoju Przemysłu chce uruchomić produkcję wagonów na Podkarpaciu

1556204985 pkpcargo arp pkpcargo

fot: PKP Cargo

Przedstawiciele PKP Cargo i Agencji Rozwoju Przemysłu oraz samorządu Podkarpacia planują uruchomienie produkcji deficytowych wagonów towarowych

fot: PKP Cargo

Agencja Rozwoju Przemysłu i PKP Cargo SA podpisały w czwartek, 25 kwietnia, list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji wagonów towarowych.

Trwają zaawansowane rozmowy ze spółką Wagony Świdnica z grupy Greenbrier w zakresie przystąpienia do tego projektu i podpisania listu intencyjnego. Czwartkowy dokument stanowi, że sygnatariusze najpóźniej do końca 2019 r. podpiszą umowę, która określi ich zaangażowanie w projekt - podało biuro prasowe PKP Cargo w komunikacie.

Wagony towarowe różnych typów
Dopiero podpisanie umowy pozwoli w kolejnym kroku na powołanie spółki, która zajmie się produkcją wagonów towarowych różnych typów dla PKP Cargo. Umowa określi także wielkość udziałów w projektowanej spółce, jakie obejmie każdy z partnerów.

– Na rynku widać duży popyt na wagony towarowe i realizacja tego przedsięwzięcia byłaby z ogromną korzyścią dla PKP Cargo. Na pewno nasza spółka mogłaby być odbiorcą produkcji tego zakładu, gdyż mamy duże potrzeby zarówno w zakresie wymiany starego taboru na nowy, jak i powiększania naszych zasobów – powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo SA .

Produkcja od 2020 roku na Podkarpaciu
Jedną z możliwych lokalizacji dla nowej spółki mogą być tereny dawnej Fabryki Wagonów "Gniewczyna" koło Przeworska, ale możliwe jest umieszczenie zakładu w innym miejscu na Podkarpaciu. Sygnatariusze listu chcieliby uruchomić produkcję w 2020 r.

Aż 70 proc. taboru towarowego ma ponad 30 lat
– Chcemy być aktywnym partnerem w odbudowie potencjału krajowego przemysłu. Zwłaszcza w zakresie odnowy parku taborowego polskich przewoźników, który niegdyś był naszą chlubą narodową. Rynek bardzo tego potrzebuje. Obecnie aż 70 proc. wszystkich wagonów towarowych ma ponad 30 lat. Dlatego dzisiaj, podpisując porozumienie z PKP Cargo, połączyliśmy siły i kompetencje. Nasi partnerzy mają potrzeby inwestycyjne i wiedzę branżową, my z kolei wesprzemy planowany projekt finansowo. Liczymy również, że na tej współpracy skorzystają spółki z grupy kapitałowej ARP. Nasze działania nie tylko ograniczą bariery w rozwoju rynku kolejowych przewozów towarowych w najbliższych latach, ale także trwale poprawią konkurencyjność polskiego sektora kolejowego – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Powstala nowa spółka PKP Cargo Terminale
Kolejowy przewoźnik poinformował ponadto o utworzeniu swojej nowej spółki – PKP Cargo Terminale, która będzie miała siedzibę w Medyce-Żurawicy. Spółka będzie skupiała wszystkie terminale należące do PKP Cargo.

Zgodę na utworzenie nowego podmiotu wyraziła Rada Nadzorcza PKP Cargo SA. Będzie to największa w Polsce i jedna z największych w Europie spółek zarządzających terminalami lądowymi.

– To przykład działań integracyjnych w Grupie PKP Cargo, która ma na celu usprawnienie zarządzania i lepsze wykorzystanie zasobów, ale przede wszystkim zaproponowanie lepszej oferty dla klientów – mówił Czesław Warsewicz.
– Spółka terminalowa to kolejny przykład realizacji naszej strategii, która zakłada rozwijanie sektora intermodalnego – dodał prezes PKP Cargo SA.

Województwo podkarpackie pomoże w Medyce-Żurawicy
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, przypomniał, że w ramach aktualnego Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd dofinansował dwa centra logistyczne w Woli Baranowskiej przy Linii Hutniczej Szerokotorowej.

– W ramach przyszłego RPO chcielibyśmy uwzględnić dofinansowanie dla centrum Medyka-Żurawica – zapowiedział marszałek województwa podkarpackiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.