PKP Cargo: dobre wyniki w przewozach węgla

1347084874 05 cargo arc k2

fot: PKP CARGO

Ponad 70 proc. przewozów węgla w 2012 roku zrealizowano w komunikacji krajowej

fot: PKP CARGO

Przewozy węgla kamiennego w 2012 roku realizowane przez PKP CARGO ukształtowały się na poziomie 52,1 mln ton i były zaledwie o 0,3 mln ton niższe niż w poprzednim roku.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację w górnictwie (spowolnienie gospodarcze, spadek cen węgla) oraz zapasy tego surowca w spółkach węglowych i w energetyce (na podstawie informacji prasowych z końca listopada ub. roku - na poziomie odpowiednio 7,5 mln ton i 8 mln ton), oznacza dobre wyniki spółki w tym segmencie.

Ponad 70 proc. przewozów węgla w 2012 roku zrealizowano w komunikacji krajowej. Przewozy węgla stanowiły też prawie 45 proc. wszystkich przewozów PKP CARGO.

Natomiast mniej korzystnie przedstawia się sytuacja na rynku koksu. Przewozy tego paliwa zrealizowane w 2012 roku przez PKP CARGO wyniosły 4,9 mln ton i były o około 1 mln ton niższe niż w 2011 roku.

Rok 2012 był bardzo trudny dla koksownictwa, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na koks przez przemysł stalowy. Jak szacują eksperci, światowy handel koksem w 2012 roku objął 17-18 mln ton tego paliwa, co oznacza spadek o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim. W Polsce produkcja koksu była niższa o ponad 7 proc. niż w 2011 roku. Drastycznie spadły też ceny koksu. W okresie jedenastu miesięcy 2012 roku zmniejszyły się one na rynku Unii Europejskiej aż o 35 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.