PKN Orlen w 2023 r. przeznaczy 23 mld zł na inwestycje

1647344143 obajtek daniel orlen

fot: Orlen

- Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami - mówi Daniel Obajtek

fot: Orlen

- PKN Orlen w 2023 r. przeznaczy 23 mld zł na inwestycje, a przychody mogą wynieść 400 mld zł - zapowiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że Orlen ie ma nadwymiarowych zysków w stosunku do przychodów.

Prezes PKN Orlen pytany był we wtorek w RMF FM o to, czy regulacje podatkowe dotyczące nadmiarowych zysków mogą uderzyć w PKN Orlen i w kierowców. Obajtek powiedział, że Orlen realizuje potężny proces inwestycyjny w ramach swojej strategii o wartości 140 mld zł. Jak mówił, spółka w przyszłym roku planuje wydać na inwestycje 23 mld zł.

- Mamy zawarte umowy, te procesy są rozłożone w czasie, niektóre trwają 4-5 lat. To są zobowiązania, które mamy zaciągnięte w stosunku do firm, które realizują te inwestycje - zaznaczył Obajtek.

W sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że szczegóły projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż będą przedstawione w ciągu dwóch tygodni. - Chcemy przewidzieć mechanizm odpisywania od podstawy opodatkowania inwestycji, żeby dać impuls inwestycyjny - dodał. W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli one będą pochodzić z rozszerzenia działalności i pozyskiwania nowych klientów - zapewnił Sasin.

Obajtek przyznał, że rozmawia z wicepremierem Sasinem na temat wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków. - Tłumaczę (...) niejednokrotnie, także panu premierowi Sasinowi, że Orlen nie ma nadwymiarowych zysków w stosunku do przychodów - powiedział w radiu Obajtek. Dodał, że w ciągu ostatnich 5 lat Orlen dokonał dużych procesów inwestycyjnych, przejął także - jak mówił - dwa duże koncerny i jest w przededniu przejęcia rzeciego dużego koncernu. Nie może być na tym poziomie zysku jak w momencie, kiedy był stosunkowo niedużą firmą - ocenił Obajtek.

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że w tym roku firma planuje przychody w wysokości ok. 300 mld zł, a po sfinalizowaniu połączenia z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem wyniosą nawet 400 mld zł.

Obajtek uważa, że te firmy, które mają adwymiarowe zyski, powinny być opodatkowane. - Jeżeli jakakolwiek firma wykorzystuje sytuację na rynku, powinna być opodatkowana od nadwymiarowych zysków, natomiast PKN Orlen nie ma nadwymiarowych zysków - powtórzył.

- Przez 5 lat wydaliśmy na inwestycje 40 mld zł, a Orlen osiągnął zysk 30 mld zł. Inwestujemy w elektrownie niskoemisyjne, inwestujemy w źródła niskoemisyjne, inwestujemy w modernizację rafinerii - mówił Obajtek.

Podał, że w tym roku Orlen szacuje wszelkie daniny do budżetu państwa na około 44 mld zł. Również wypłacamy dywidendę naszym akcjonariuszom. W tym roku wypłaciliśmy 1,5 mld zł. - W tym roku również inwestujemy około 15 mld zł w energetykę nisko- i zeroemisyjną, w rozwój detalu, rozwój petrochemii, inwestujemy w kwestie biometanowni - przypomniał Obajtek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Motyka: Przedstawimy strategię dla sektora ciepłownictwa

Ministerstwo Energii przedstawi w najbliższy piątek nową strategię dla ciepłownictwa - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.