PKN Orlen: obradują akcjonariusze, pikietują związkowcy

fot: orlen.pl

Rafineria w Płocku

fot: orlen.pl

Przed południem, 29 czerwca, rozpoczęło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) akcjonariuszy PKN Orlen. Do rozpatrzenia jest m.in. projekt uchwały w sprawie przeznaczenia ponad 2, 357 mld zł zysku netto spółki za 2010 r. w całości na kapitał zapasowy.

Akcjonariusze PKN Orlen obradować będą nad udzieleniem absolutorium dotychczasowemu zarządowi i radzie nadzorczej spółki. Rozpatrzą uchwały dotyczące przyjęcia sprawozdania z działalności płockiego koncernu i sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2010. Zdecydują także, czy od 1 stycznia 2012 r. będą mogli uczestniczyć w obradach i głosowaniu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
 

ZWZ akcjonariuszy PKN Orlen odbywa się w płockim Domu Technika, przed którym rozpoczęła się pikieta zorganizowana przez Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego płockiego koncernu. To największy związek zawodowy działający w tej spółce, który wraz z tamtejszą Solidarnością 80 prowadzi od połowy kwietnia spór zbiorowy z zarządem w sprawie podwyżek płac w 2011 r.
 

Związkowcy chcą przekazać akcjonariuszom PKN Orlen informację na temat wynagrodzeń i sposobu prowadzenia przez zarząd spółki sporu zbiorowego.
 

Na początku marca związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen i zakładowa Solidarność nie podpisały z zarządem spółki porozumienia płacowego, uznając, że skala proponowanych podwyżek - 3 proc. - nie jest adekwatna do rekordowych wyników finansowych płockiego koncernu za 2010 r. Porozumienie podpisało wówczas 9 z 11 związków działających w PKN Orlen.
 

Z początkiem kwietnia związkowcy przekazali zarządowi PKN Orlen postulaty, żądając m.in. podwyżki płacy zasadniczej od 1 czerwca o 250 zł i 1200 zł nagrody jednorazowej we wrześniu. W stanowisku tym uwzględniono zapisy porozumienia, które zaakceptowało wcześniej 9 innych związków, w tym 2400 zł jednorazowej nagrody oraz zrealizowaną część wzrostu płac, czyli 250 zł podwyżki od 1 kwietnia. Według zarządu płockiego koncernu, spełnienie postulatów związku pracowników ruchu ciągłego i Solidarności 80 oznaczałoby znaczący wzrost kosztów pracy, na który spółka nie może sobie pozwolić.
 

Planowane w ramach sporu zbiorowego na 27 maja negocjacje z udziałem mediatora między związkowcami a zarządem PKN Orlen nie odbyły się z powodów formalnych. Według związkowców, zarząd spółki zgłosił do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zastrzeżenie, iż pismo, w którym wyznaczono mediatora, nie spełniało stosownych wymogów - brakowało podpisu szefowej resortu, Jolanty Fedak.
 

W związku z odbyciem ZWZ akcjonariuszy, w środę nową kadencję rozpocznie zarząd PKN Orlen, którego skład pod koniec marca ustaliła rada nadzorcza. Do zarządu płockiego koncernu powołana została wtedy Grażyna Piotrowska-Oliwa, która będzie odpowiadała za sprzedaż, zastępując pełniącego obecnie to stanowisko Wojciecha Kotlarka. Piotrowska-Oliwa była wcześniej m.in. prezesem PTK Centertel.
 

Zgodnie z decyzją rady nadzorczej PKN Orlen, z obecnego składu zarządu pozostaną w nim:
• prezes - Jacek Krawiec,
• wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk, który odpowiada za finanse,
• członek zarządu ds. petrochemii Marek Serafin,
• członek zarządu ds. rafinerii Krystian Pater.
 

Obecnie 27,52 proc. akcji PKN Orlen posiada Skarb Państwa, 5,08 proc. ma Aviva OFE, a 67,4 proc. akcji należy do innych akcjonariuszy.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.