PKN Orlen: nowy blok elektrociepłowni we Włocławku wybudowany

1451915524 wloclawek orlen

fot: PKN Orlen

Elektrociepłownia, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji

fot: PKN Orlen

W poniedziałek (19 czerwca) we Włocławku przedstawiciele PKN Orlen oraz konsorcjum General Electric International i SNC-Lavalin Polska podpisali uroczyście protokół o zakończeniu budowy pierwszego w Polsce bloku energetycznego dużej mocy CCGT we Włocławku.

Moc włocławskiego bloku wynosi 463 MWe. Technologia CCGT to nowoczesny i wysokosprawny układ gazowo-parowy. Dotychczas w kraju budowano tylko niewielkiej mocy bloki tego typu.

Inwestycja kogeneracyjna PKN Orlen kosztowała ok. 1,4 mld zł. Przy budowie pracowało od kwietnia 2013 r. aż 25 tys. osób. Zużyto ponad 18 tys. m sześc. betonu i prawie 4 tys. t stali oraz 200 km kabli elektrycznych. Rozruch przeprowadzono już w grudniu 2015 r., następnie korygowano usterki zdiagnozowane we wstępnej fazie pracy elektociepłowni, by mogła stabilnie i bezpiecznie produkować ciepło i prąd. Zasilą one włocławskiej spółkę Anwil z grupy PKN Orlen. Część energii elektrycznej skierowana zostanie do Krajowego Systemu Energetycznego, zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia wszystkie najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych - podkreśliły służby prasowe koncernu.

- Zwiększanie efektywności naszych aktywów to jeden z kluczowych kierunków strategicznych. Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne - we Włocławku i Płocku - patrzymy w ujęciu całościowym. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne – powiedział Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLEN.

Przypomnijmy, że w Płocku na terenie rafinerii Orlenu powstaje drugi podobny blok kogeneracyjny o mocy 596 MWe. Inwestycja o wartości 1,65 mld zł rozpoczęła się we wrześniu 2015 r., a jej wykonawcą jest konsorcjum Siemens. Blok ma być gotowy w czwartym kwartale 2017 r.

Inwestycji we Włocławku sprzyja bliskości sieci gazowej Gaz-Systemu oraz linii przesyłowych PSE. Serwisowaniem turbiny gazowej Power Train we Włocławku zajmie się na podstawie wieloletniego kontraktu spółka General Electric. 

PKN Orlen podkreśla, że bloki włocławski i płocki to kluczowe projekty energetyczne grupy. Obecnie koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.

W zmiarach Orlenu leży także zwiększanie samowystarczalności energetycznej stacji paliw na terenie Polski. Trwa w nich pilotaż instalacji modułów fotowoltaicznych oraz (we wstępnej fazie) turbin wiatrowych i magazynów energii w oparciu o najnowocześniejsze nowinki technologiczne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.