Pisze Duda do Tuska ws. umów śmieciowych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Potrzebna jest apolityczna koalicja związków zawodowych i organizacji pozarządowych przeciwnych zmianom w systemie emerytalnym – napisał Piotr Duda

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wysłał w czwartek list do premiera Donalda Tuska, w którym zaproponował spotkanie dotyczące pracy tymczasowej i tzw. umów śmieciowych .

Rzecznik przewodniczącego - Marek Lewandowski podaje, że Duda w liście poinformował premiera, iż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Solidarność przygotowała projekty ustaw dotyczące pracy tymczasowej oraz objęcia składkami tzw. umów śmieciowych.

Przewodniczący zaproponował premierowi spotkanie w tej sprawie 8 maja. Podczas niego Duda chce przekazać Tuskowi przygotowane przez Solidarność projekty ustaw regulujących sytuację na rynku pracy.

Według szefa związku są to kluczowe akty prawne, których wejście w życie korzystnie wpłynęłoby zarówno na sytuację pracowników, jak i na system ubezpieczeń społecznych.

"Ustawa dotycząca pracy tymczasowej pozwoli wyeliminować takie nadużycia jak m.in. zastępowanie pracowników stałych pracownikami tymczasowymi. Drugi przygotowany przez nas akt prawny pozwoli rządowi wymiernie poprawić sytuację finansową systemu emerytalnego, poprzez zwiększenie wpływów ze składek od umów cywilnoprawnych" - napisał Duda w liście do premiera.

Według przewodniczącego nowe regulacje pozwoliłyby zmienić obecny "nieracjonalny i niesprawiedliwy" system zróżnicowania obciążeń składką ubezpieczonych. Według związku powinien on być podporządkowany zasadzie: równa składka od równego dochodu, niezależnie od źródła jego pochodzenia.

Duda wskazał w liście, że zaniepokojony jest tempem, w jakim rząd dąży do podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Ocenił, że jest to decyzja "przedwczesna i nieprzygotowana".

"Oprócz pracy do 67. roku życia Pański rząd nie proponuje nic lub prawie nic, co pomogłoby pracownikom w wydłużaniu ich aktywności zawodowej. Zamiast tego mamy przyzwolenie na "śmieciowe" stosunki pracy czy drastyczne różnice w opodatkowaniu pracy" - zarzucił rządowi Duda.

Podziękował jednocześnie premierowi za uwzględnienie w projekcie dotyczącym emerytur niektórych postulatów Solidarności związanych z prewencją wypadkową.

Zgodnie z przygotowanym przez resort pracy projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, co cztery miesiące - począwszy od 2013 r. - wiek emerytalny ma być podwyższany o jeden miesiąc. Oznaczałoby to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.