Piotr Pyzik: Suwerenność energetyczna to podstawa bezpieczeństwa naszego kraju

fot: Kajetan Berezowski

- Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej jest fundamentem bezpieczeństwa transformacyjnego nie tylko Śląska, ale całego sektora wydobywczo-energetycznego naszego kraju - Piotr Pyzik

fot: Kajetan Berezowski

- Bez suwerenności energetycznej naszego kraju nie ma wolnej Polski – podkreślił 1 grudnia br. podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski dziś” Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

- W obliczu napaści Rosji na Ukrainie i bestialstwa, które tam się dzieje, widzimy, że suwerenność energetyczna Polski to podstawa bezpieczeństwa naszego kraju. To możliwość rozwoju całych pokoleń Polaków, to jeden z warunków zachowania naszej tożsamości narodowej – mówił Piotr Pyzik.

Podkreślił, że to, co dzieje się w ostatnich miesiącach w zakresie dostaw surowców energetycznych w całej Europie, winno dać nam do zrozumienia, jak istotne jest bezpieczeństwo dostaw energii, gazu, ropy, a w naszym przypadku, przede wszystkim węgla. Przywołał też słowa premiera Mateusza Morawickiego wypowiedziane podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie koło Goleniowa: „Dziś możemy to rzec z pełnym przekonaniem - kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami, wymuszeniami” - mówił wówczas szef polskiego rządu.

Piotr Pyzik wspomniał ponadto o tym, jak niebezpieczną polityką była współpraca rosyjsko-niemiecka w obszarze gazu.

- Jako Polska przestrzegaliśmy przed konsekwencjami polityki europejskiej, nie tylko w obszarze energetyki. Zwłaszcza w ostatnich latach pokazywaliśmy ogromne ryzyka związane z planami Kremla wobec demokratycznych krajów europejskich. Nie byliśmy wysłuchiwani, często nawet wyśmiewani i ignorowani. Dziś te ryzyka się po prostu zmaterializowały - zwrócił uwagę wiceminister.

W związku z trwającą wojną na Ukrainie w jego opinii należy wciąż poszukiwać nowych rozwiązań umożliwiających rozwój posiadanych mocy wytwórczych opartych na rodzimym węglu i rozwijać tzw. energetykę obywatelską opartą na odnawianych źródłach energii, stanowiąca istotę energii rozproszonej.

- Sprawiedliwa transformacji Polski i Śląska, a w szczególności polskiej energetyki, ma w dłuższej perspektywie pozwolić oprzeć gospodarkę naszego kraju o nowoczesne gałęzie przemysłu, ma pozwolić Polsce i Polakom rozwijać się, bogacić i bezpiecznie żyć – mówił dalej Piotr Pyzik przywołując problem konkurencyjności polskiej gospodarki i transformację, jaką ona przechodzi.

- Głównym celem naszych działań jest, aby zmiany te były jak najmniej inwazyjne dla mieszkańców naszego kraju, dlatego też proces tej transformacji musi być odpowiednio przygotowany, monitorowany i wdrażany. Zmiany tej nie da się przeprowadzić bez odpowiedzialnych, pracowitych i oddanych tej ziemi, wykształconych młodych ludzi – wskazał Piotr Pyzik.

- Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej jest fundamentem bezpieczeństwa transformacyjnego nie tylko Śląska, ale całego sektora wydobywczo-energetycznego naszego kraju. Chcemy, aby kreował rozwój naukowy i postęp techniczny, aktywnie wpływał na rozwój regionu i społeczności lokalnej, stanowiącej teraz i w przyszłości fundament bezpieczeństwa transformacyjnego naszego kraju – zakończył Piotr Pyzik.

Konferencję „Bezpieczeństwo energetyczne Polski dziś” zorganizował Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej pod honorowym patronatem Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych oraz prof. Arkadiusza Mężyka, rektora Politechniki Śląskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.