Piotr Pyzik: Do końca stycznia rozwiązania pomocowe dla kopalń

fot: Maciej Dorosiński

- Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym - mówił Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych

fot: Maciej Dorosiński

- Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym – powiedział po środowym (8 grudnia) spotkaniu ze stroną związkową wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. W jego ocenie parlament powinien przyjąć ustawę w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku.

Spotkanie rozpoczęło się w środę o godz. 12 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Związkowcy przed jego rozpoczęciem wskazywali, że chcą się dowiedzieć, czy możliwe będzie wsparcie budżetowe kopalń zanim Komisja Europejska wyda ewentualną zgodę na subwencjonowanie likwidowanej branży.

Wiceminister Pyzik po zakończeniu spotkania powiedział, że takie rozwiązanie jest przygotowywane. - Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym. Rząd RP zrobi wszystko, żeby ta ścieżka legislacyjna była jak najkrótsza i jak najprostsza – argumentował wiceminister Pyzik.

Jak określił ustawa jest już „dopieszczona” i ma być procedowana ścieżką poselską, która jak najszybsza. Sejm miałby się nią zająć już podczas przyszłotygodniowego posiedzenia, a cały proces legislacyjny – w ocenie wiceministra Pyzika – powinien zakończyć pod koniec stycznia.

Na czym miałyby polegać instrumenty pomocowe? Wg informacji przekazanych przez szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza ustawa ma umożliwić zawieszenie spłaty zobowiązań spółek węglowych wobec ZUS i Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku samej Polskiej Grupy Górniczej ma to być ok. 2 mld zł.

Wiceminister Pyzik odniósł się także do kwestii zaawansowania negocjacji z Komisją Europejską. Jak zapowiedział w drugiej połowie stycznia ma zostać złożony wniosek notyfikacyjny dotyczący programu transformacji górnictwa.

Jak przyznał zakończenie procesu prenotyfikacji wcale nie oznacza wstępnej zgody Brukseli na subwencjonowanie likwidowanych kopalń.
- Nie ma takiej zgody i nikt nie wie, czy ona będzie czy nie. Zakładam, że w jakiejś perspektywie, po przeprowadzeniu wniosku notyfikacyjnego, wszystko zakończy się sukcesem. Natomiast Komisja Europejska wyraźnie nam powiedziała, że nie daje nam zgody na pewne działania – zaznaczył Pyzik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.