Piotr Duda: Nie straszcie nas tym 67. Dajcie nam wybór.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Potrzebna jest apolityczna koalicja związków zawodowych i organizacji pozarządowych przeciwnych zmianom w systemie emerytalnym – napisał Piotr Duda

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, podczas konferencji w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie 7 maja, zapowiedział nadzwyczajne - związane z kwestią reformy emerytalnej - posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "S" - donosi centrum informacyjne Komisji Krajowej związku.

Odbędzie się 10 maja w "miasteczku emerytalnym" pod Sejmem. - To historyczne posiedzenie. Nawet w sierpniu 80 pod Sejmem nie doszło do takiego wydarzenia - stwierdził Piotr Duda.

Po posiedzeniu odbędzie się debata publiczna w związku z odrzuceniem publicznego wysłuchania.

- Oni tam w Sejmie będą sobie tylko gadać, my pod Sejmem będziemy dyskutować merytorycznie - dodał przewodniczący.

W czasie poniedziałkowej konferencji odbyła się też premiera spotu emerytalnego "Żądamy prawdziwej reformy".

W wydarzeniu, oprócz Dudy udział wzięli też m.in., członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "S" Henryk Nakonieczny oraz Ryszard Lembora - odtwórca roli głównej w prezentowanym spocie.

- Nie jest aktorem zatrudnionym na potrzeby filmu, tylko pracownikiem borykającym się z takimi samymi kłopotami jak miliony innych w Polsce - czytamy w komunikacie związkowców.

Piotr Duda przedstawił też dalsze działania, które podejmuje związek. Będą one miały długofalowy charakter, a ich celem ma być "wyrzucenie rządowej pseudo reformy do kosza". Solidarność zorganizuje m.in.: wspomniane miasteczko emerytalne, happening bezrobotnych i przekazanie rządowi własnych projektów ustaw.

We wtorek przewodniczący Duda spotyka się z premierem.

- Ma go przekonywać, aby rząd odłożył prace nad ustawą emerytalną na później, tak, aby był czas na wspólne wypracowanie dogodnych dla wszystkich rozwiązań - wyjaśnia dział informacji Komisji Krajowej Solidarności.

- Polacy chcą i mogą dłużej pracować, ale muszą zostać do tego stworzone odpowiednie warunki. Nie straszcie nas tym 67. Dajcie nam wybór. Jeśli będzie dobre zdrowie i pracodawcy chętni do zatrudniania, to niejeden będzie pracował dłużej - podkreśla Duda.

Spot Solidarności, który zaprezentowano podczas konferencji można zobaczyć na kanale związu w serwisie Youtube pod adresem:
http://www.youtube.com/watch?v=O6rY3wD3_PE

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.