Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.98 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

367.90 PLN (-2.80%)

ORLEN S.A.

144.36 PLN (-0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.38 PLN (-2.08%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.31 PLN (-2.60%)

Enea S.A.

20.52 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 663.12 USD (+0.19%)

Srebro

84.12 USD (+0.23%)

Ropa naftowa

106.57 USD (+0.89%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.27%)

Miedź

6.58 USD (+0.08%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.98 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

367.90 PLN (-2.80%)

ORLEN S.A.

144.36 PLN (-0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.38 PLN (-2.08%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.31 PLN (-2.60%)

Enea S.A.

20.52 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 663.12 USD (+0.19%)

Srebro

84.12 USD (+0.23%)

Ropa naftowa

106.57 USD (+0.89%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.27%)

Miedź

6.58 USD (+0.08%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Pikieta kolejarzy w Warszawie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Solidarność w Bitronie domaga się zagwarantowania przez pracodawcę obecnego poziomu zatrudnienia i wynagrodzeń w firmie

fot: Andrzej Bęben/ARC

W czwartek, 18 październik,a o godz. 12.00 w Warszawie rozpocznie siępikieta kolejarzy. Przed siedzibą Polskich Kolei Państwowych kolejarskie związki zawodowe zaprotestują przeciwko odebraniu pracownikom spółek kolejowych uprawnień do tzw. świadczeń przejazdowych, czyli np. ulg na przejazdy koleją do pracy. W pikiecie ma wziąć udział około 3 tys. kolejarzy z całego kraju - informuje portal górniczy nettg.pl rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny.

- Świadczenia przejazdowe były i są traktowane przez pracowników kolei jako pewnego rodzaju element wynagrodzenia, i odebranie tych świadczeń oznacza de facto, że będą mieli niższe płace - ocenia Stanisław Kokot, rzecznik prasowy kolejarskiej Solidarności.

W sierpniu przedstawiciele zarządów czterech spółek kolejowych PKP: Intercity, Koleje Mazowieckie, SKM i WKD podpisali ze Związkiem Pracodawców Kolejowych porozumienie w sprawie świadczeń przewozowych na 2013 rok. - Porozumienie nie obejmuje innych spółek kolejowych, w tym spółki Przewozy Regionalne oraz spółek przewozowych tworzonych przez urzędy marszałkowskie. To oznacza, że kilkadziesiąt tysięcy pracowników kolei straci swoje uprawnienia. Również członkowie ich rodzin stracą prawo do świadczeń przejazdowych - dodaje Stanisław Kokot.

Jak podkreślają związkowcy, porozumienie jest również krzywdzące dla tysięcy emerytowanych pracowników kolei. Do tej pory na przejazdy koleją mieli przyznaną 80-procentową ulgę, ale wszystkie pozostałe świadczenia przejazdowe finansowali pracodawcy.

- Teraz wprawdzie ulga została zachowana, ale pozostałe świadczenia przejazdowe emeryci muszą sami opłacać - zaznacza Stanisław Kokot.

Organizatorami czwartkowej pikiety w Warszawie są trzy największe kolejarskie centrale związkowe: Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ Solidarność, Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych i Federacja Związków Zawodowych PKP. Podczas pikiety związkowcy zamierzają przekazać prezesowi PKP petycję, w której m.in. żądają rekompensaty finansowej dla pracowników za dojazdy do pracy.

- Nasze żądania płacowe przekażemy też do zarządów poszczególnych spółek kolejowych. Jeśli nie zostaną spełnione, to rozpoczniemy spory zbiorowe, które upoważnią nas do działań strajkowych - zapowiada rzecznik kolejarskiej "S".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będą zmiany w ustawie OZE. Czy na lepsze?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje m.in. przyspieszenie procedur koniecznych do budowy odnawialnych źródeł energii i sieci energetycznych, doprecyzowanie wymagań ws. ciepła z OZE i promowanie długoterminowych umów między wytwórcami a odbiorcami - wynika z projektu nowelizacji ustawy o OZE.

List z ZUS-u już w drodze, a w nim ważne decyzje

W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą list z ZUS, a w nim dwie decyzje: waloryzacyjną oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Osoby, które posiadają konto na platformie eZUS, nie muszą czekać na listonosza. Obie decyzje w formie elektronicznej są dostępne na profilu świadczeniobiorcy, gdzie można je natychmiast sprawdzić i pobrać.

Motyka: W 2040 r. będziemy mieć 15-16 proc. energii z atomu

Polska może czerpać 15-16 proc. zużywanej energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w 2040 r. - poinformował minister energii Miłosz Motyka w czwartek podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact.

Rozpoczyna się przebudowa stacji kolejowej Czerwionka

Ponad 17 mln zł będzie kosztowała rozpoczynająca się właśnie przebudowa stacji kolejowej Czerwionka (Śląskie), położonej przy linii nr 140 Katowice Ligota - Nędza. Termin zakończenia prac planowany jest na czwarty kwartał br.