PIG-PIB: Współpraca z Angolą w dziedzinie geologii i gospodarki surowcowej

W ramach pomocy krajom rozwijającym się Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy od 6 lat szkoli angolskich geologów – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez placówkę. Teraz nadszedł czas na wspólne poszukiwanie złóż kopalin w Catandzie oraz wdrażanie projektów dotyczących zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych Angoli.

 

W dniu 21 marca 2011 r. Instytut gościł Lizeth Satumbo Penę - Ambasador Republiki Angoli w Polsce, Manuela Joao – radcę ambasady, Antonia Felixa - szefa protokołu i tłumacza ambasady oraz Krzysztofa Kubackiego - dyrektora departamentu eksploracji i projektów zasobowych KGHM Polska Miedź SA i Jana Kudełkę - wiceprezesa zarządu KGHM Cuprum Sp. z o.o. CBR. Gospodarzem spotkania był Marek Graniczny - zastępca dyrektora PIG, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej, któremu towarzyszyli pracownicy Instytutu: Stanisław Wołkowicz z zakładu geologii złóż, Tadeusz Smakowski z zakładu informacji o złożach i obszarach górniczych oraz Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z samodzielnej sekcji współpracy z zagranicą.


Celem spotkania było omówienie wyników współpracy realizowanej w ramach programu MSZ Polska Pomoc, przygotowań do kolejnej wizyty Polaków w Angoli w maju br. oraz planów wspólnego rozpoznawania złóż kopalin i oceny ich zasobów.

 

 Dyrektor Marek Graniczny zaprezentował gościom historię Instytutu oraz zadania wynikające z ustawowej roli państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej. Przedstawił także doświadczenia Instytutu we współpracy międzynarodowej i programie pomocy dla krajów rozwijających się. Uzupełnieniem tej prezentacji było podsumowanie sześciu lat kooperacji Instytutu z Angolą. Polegała ona przede wszystkim na szkoleniu kadry Instituto Geológico de Angola – IGEO, czyli angolskiego odpowiednika naszej instytucji. Stanisław Wołkowicz pokazał liczne zdjęcia z warsztatów organizowanych dla kadry IGEO w Warszawie oraz Luandzie.

Prezentacje te stały się punktem wyjścia do rozmów o dalszej współpracy, zwłaszcza o poszukiwaniach złóż surowców mineralnych w masywie karbonatytowym Catandy i w innych wielce obiecujących obszarach Angoli.

 
Dyrektor Krzysztof Kubacki przedstawił zwięzłą charakterystykę Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM). Kombinat jest na dziewiątym miejscu wśród największych producentów miedzi na świecie oraz na drugim miejscu pośród producentów srebra. Firmę wyróżnia pełen cykl produkcyjny: od wydobycia rudy, przez jej przeróbkę, po produkcję wysokiej jakości miedzi rafinowanej i srebra. Przedsiębiorstwo jest zainteresowane pozyskaniem nowych źródeł surowca i jest otwarte na współpracę z partnerami zagranicznymi, w tym także na kontynencie afrykańskim. Jak podkreślił dyrektor Kubacki, KGHM ma jak najlepsze doświadczenia we współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi, czego doskonałym przykładem jest przeszło 50 lat kooperacji z PIG-PIB.

 
W swym wystąpieniu ambasador Lizeth Satumbo Pena podkreśliła, że władze Angoli są zadowolone z dotychczasowej współpracy z Polską i liczą na jej zacieśnienie. Ponadto rząd Angoli jest zainteresowany nawiązaniem kontaktów z przedsiębiorstwami, które zainwestowałyby w wydobycie i przeróbkę surowców mineralnych, począwszy od złóż rud metali po surowce dla budownictwa i drogownictwa, tak potrzebne w tym szybko rozwijającym się kraju (druga najsilniejsza gospodarka Afryki Subsaharyjskiej!). Dalsze rozmowy dotyczyły możliwości udziału polskich specjalistów i geologów z IGEO w opracowaniu i wdrażaniu projektów dotyczących zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych Angoli.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.