Piekary: promocja bezpiecznej pracy

fot: Jarosław Galusek/ARC

Majowy audyt stanowiskowy w kopalni Piekary obejmie m.in. oddziały w grupie ścianowej i robót przygotowawczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dla załogi kopalni Piekary maj będzie gorący, i to niekoniecznie ze względu na wysokie temperatury zapowiadane przez synoptyków. Na ten miesiąc zaplanowano bowiem audyt stanowiskowy. Obejmie on wszystkie oddziały w grupie ścianowej i robót przygotowawczych, a także na powierzchni.

Pracownicy będą musieli wykazać się znajomością swojego rejonu, zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W skład zespołów przeprowadzających audyt wejdą przedstawiciele oddziału, w tym oddziałowy Społeczny Inspektor Pracy, osoby dozoru ruchu oraz reprezentant związków zawodowych. Każdym takim zespołem kierować będzie audytor wewnętrzny. W piekarskiej kopalni jest ich 25. Każdy przeszedł odpowiedni kurs i zdał egzamin.

- W trakcie przeprowadzania audytu stanowiskowego dokonywana jest ocena znajomości przepisów w zakresie obowiązujących norm w dziedzinie bezpieczeństwa pracy oraz stosowania środków ochrony osobistej. Audytem obejmujemy obszary występujących i potencjalnych zagrożeń. Oceny dokonuje się w ramach tak zwanej listy kontrolnej. W taki też sposób wyłaniane są trzy najlepsze oddziały, których pracownicy wykazali się maksymalną wiedzą - wyjaśnia Ireneusz Ir, kierownik Działu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w kopalni Piekary.

W kopalniach Kompanii Węglowej już od ośmiu lat prowadzone są szerokie działania na rzecz promowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Popularyzowanie zagadnień dotyczących oceny ryzyka zawodowego oraz poszerzanie wiedzy pracowników w zakresie przepisów prawa pracy, ergonomii i bhp to sprawdzone metody przemawiania do ludzkiej wyobraźni.

W kopalni Piekary, zatrudniającej coraz większą liczbę młodych ludzi, poziom świadomości oceniany jest jako jeden z najwyższych. Dowód: od 2001 r. w zakładzie nie wydarzył się żaden ciężki ani śmiertelny wypadek, zaś liczba lekkich, zanotowanych w 2011 r., zmniejszyła się w porównaniu z 2010 r. o 15 proc.

Ta pozytywna statystyka jest także efektem wielu akcji prowadzonych przez Dział BHP. "Pracuj i wypoczywaj bezpiecznie" - to nowe hasło, które pojawiło się minionej zimy. Pomysł zakłada propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku.

W tym roku kopalnię czeka jeszcze jeden audyt - certyfikacyjny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.