PGNiG: związkowcy obawiają się konsolidacji spółek

fot: ARC

PGNiG jest jedną z ośmiu firm, które w Pomorskiem szukają złóż gazu łupkowego

fot: ARC

PGNiG planuje połączenie sześciu istniejących spółek gazownictwa i powołanie jednej spółki dystrybucyjnej. Według rzeczniczki PGNiG Joanny Zakrzewskiej, zmiany te nie będą jednak wiązać się z redukcją zatrudnienia, czego obawiają się pracownicy spółek.

Planowana konsolidacja systemu dystrybucji oznacza - jak wyjaśniła rzeczniczka - połączenie sześciu obecnie istniejących spółek gazownictwa (mazowieckiej, karpackiej, górnośląskiej, dolnośląskiej, pomorskiej i wielkopolskiej) w jeden podmiot i powołanie jednej spółki dystrybucyjnej o uproszczonej strukturze: z centralą w Warszawie i 6 oddziałami regionalnymi, prowadzącymi techniczną działalność w terenie.

Plany konsolidacyjne PGNiG zaniepokoiły działaczy związków zawodowych ze spółek, które mają być skonsolidowane. Jak powiedział wiceprzewodniczący Solidarności w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa Marek Wojcieszek, związkowcy obawiają się redukcji zatrudnienia i marginalizacji obecnie działających spółek oraz podległych im zakładów gazowniczych. Związkowcy zwrócili się o pomoc do lokalnych władz i parlamentarzystów.

Rzeczniczka PGNiG zdementowała pogłoski o rzekomej likwidacji segmentu dystrybucji w terenie.

- Naszym celem nie jest restrukturyzacja zatrudnienia i nie zakładamy zwolnień - zapewniła.

Zakrzewska oświadczyła, że celem konsolidacji spółek dystrybucyjnych jest obniżenie kosztów. Jak zaznaczyła, nowo powstała firma przejmie wszelkie prawa i obowiązki, w tym pracownicze, jakie posiadały wobec swoich załóg łączące się spółki. Oznacza to - według niej - zmniejszenie liczby członków zarządów oraz rad nadzorczych, a także części kadry zarządzającej.

Rzeczniczka podkreśliła, że spokojni o swoje miejsca pracy mogą być pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie i rozwój sieci, zapewnienie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji systemu dystrybucyjnego oraz dystrybucję paliwa gazowego.

Zdaniem Zakrzewskiej, proces połączenia pozwoli na wspólne i oszczędniejsze zakupy, dokładnie planowane inwestycje, lepiej kontrolowane finanse i ujednolicenie procedur obsługi klienta.

Według szacunków, w skali całej Grupy Kapitałowej PGNiG proces ten przyniesie oszczędności w przedziale od ponad 200 mln zł do ponad 400 mln zł w skali roku.

Rzeczniczka zapowiedziała, że szczegóły struktury nowej spółki dystrybucyjnej w najbliższym czasie zostaną zaprezentowane pracownikom przez nowy zarząd. Decyzje konsolidacyjne zatwierdzane przez wszystkie organy zapadną do końca czerwca. Cały proces konsolidacji ma zakończyć się do 30 września.

Zakrzewska przypomniała, że zmiany organizacyjne w PGNiG, których celem jest optymalizacja kosztów całej grupy kapitałowej, rozpoczęły się w 2012 r., od warszawskiej centrali spółki. Konsolidacja objęła m.in. oddziały obrotu gazem, spółki poszukiwawcze, wiertnicze, montażowe. Każdy etap zmian poprzedzały konsultacje ze związkami zawodowymi i radą pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.