PGNiG: zaproszenie do poszukiwań

fot: PGNiG

PGNiG czeka wybór nowego prezesa zarządu

fot: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zgodnie z przyjętą strategią będzie rozszerzać prace poszukiwawcze w Polsce - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Jednym ze sposobów na intensyfikację prac jest znalezienie partnerów do prowadzenia wspólnych poszukiwań.

Zaproszenie firm zewnętrznych do wspólnych poszukiwań wpisuje się w strategię poszukiwań złóż konwencjonalnych w Polsce, której m.in. celem jest dywersyfikacja ryzyka poszukiwawczego oraz zwiększenie poziomu nakładów na prace poszukiwawcze poprzez pozyskanie kapitału ze strony zainteresowanych firm.

Dwadzieścia koncesji, na których będzie się odbywać współpraca, zostało wytypowanych przez specjalistów PGNiG z zakresu geologii naftowej. PGNiG oferuje do 49 proc. udziałów w zamian za realizację programu prac poszukiwawczych i planuje utrzymanie funkcji Operatora na każdej z koncesji.

Koncesje znajdują się w Wielkopolsce i Karpatach oraz na Pomorzu i na Podgórzu Karpackim.

Proces zbierania ofert od potencjalnych partnerów będzie prowadzony z wykorzystaniem tzw. VDR (virtual data room). VDR to platforma internetowa służąca do przechowywania i udostępniania dokumentów, do której dostęp mają wyłącznie użytkownicy z firm zaangażowanych w transakcję.

Otwarcie VDR planowane jest na początku marca br. Zainteresowane firmy będą mogły składać oferty do połowy czerwca br.

Obecnie PGNiG posiada w Polsce 96 koncesji poszukiwawczych, w tym 15 niekonwencjonalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.