PGNiG: w grudniu ruszą badania złoża w emiracie Ras al-Chajma w ZEA

fot: Maciej Dorosiński

– Nasz portfel kontraktów z dostawcami z USA obejmuje rocznie ponad 9 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji – czyli więcej niż sprowadzamy gazu z Rosji. Taki wolumen wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak

fot: Maciej Dorosiński

W grudniu na koncesji w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mają ruszyć badania, które pozwolą oszacować zasobność złoża i wskazać najlepsze miejsca do prac wiertniczych - podało PGNiG. Analiza ma potrwać do IV kwartału 2020 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wygrało przetarg na koncesję w Ras al-Chajma w grudniu 2018 roku. W styczniu br. spółka podpisała porozumienie o poszukiwaniu i podziale produkcji z Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC. Za działalność PGNiG na terenie emiratu odpowiada specjalnie w tym celu utworzony oddział z siedzibą w Ras al-Chajma.

Spółka poinformowała, że w pierwszym etapie wykonane zostaną badania geofizyczne przy pomocy techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego.

- To zasadniczy moment dla naszej działalności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a więc w regionie, który odgrywa wiodącą rolę w wydobyciu węglowodorów w skali światowej. Badania pozwolą oszacować potencjał zasobowy koncesji oraz wskazać najlepsze miejsca do prowadzenia prac wiertniczych - wskazał cytowany w komunikacie prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Nishant Dighe, dyrektor generalny RAK GAS LLC oraz dyrektor generalny Urzędu ds. Ropy Naftowej w Ras al-Chajma ma nadzieję, że wykorzystanie metod sejsmiki trójwymiarowej pozwoli odkryć "obiecujące struktury geologiczne, w których w przyszłości zostaną wykonane odwierty poszukiwawcze za ropą i gazem". Wskazał, że przygotowanie badań wymagało intensywnego planowania i projektowania.

PGNiG wyjaśniło, że za badania będzie odpowiadać Geofizyka Toruń - spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG.

- Firma należy do światowej czołówki w swojej dziedzinie, prowadziła prace geofizyczne na zlecenie czołowych spółek z sektora upstream m.in. Eni, Shell, Total i OMV. W Polsce Geofizyka wykonała największe trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne w Europie dokumentujące budowę geologiczną obszaru o powierzchni 1280 km kw. - podkreślono w komunikacie.

Do wykonania zdjęcia w Ras al-Chajma Geofizyka wykorzysta cztery pojazdy do wzbudzania fal sejsmicznych oraz ok. 30 tys. czujników, tzw. geofonów. Pojazdy będą wykorzystane na obszarze ok. 350 km kw., a geofony mają być rozmieszczone na terenie o powierzchni ok. 735 km kw. Do badań spółka zamierza zatrudnić ok. 300 osób.

Badania mają rozpocząć się w grudniu br. i potrwać do końca lutego 2020 roku. "Opracowanie i analiza pozyskanych danych sejsmicznych potrwa do czwartego kwartału 2020 roku. Na tej podstawie PGNiG zdecyduje o dalszych działaniach na terenie koncesji" - wyjaśniono.

Koncesja PGNiG w Ras al-Chajma przewiduje trzy dwuletnie okresy poszukiwawcze z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie 30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych firma może zrezygnować z udziałów w koncesji.

PGNiG jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce i jedną z największych firm Europy Środkowo-Wschodniej pod względem obrotów. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, importem gazu, a także - poprzez kluczowe spółki - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.