PGNiG: w drugim kwartale 310 milionów straty

1330070020 mkimg 0291

fot: pgnig

Podziemne magazyny gazu zwiększą swoja pojemność o około 1 822 mln m sześc.

fot: pgnig

PGNiG miał w II kw. 2012 r. 310,1 mln zł skonsolidowanej straty - poinformowała spółka w raporcie półrocznym.

Wynik był gorszy od konsensusu rynkowego na poziomie minus 24 mln zł. Jak podała spółka, słabe wyniki są efektem wysokich kosztów zakupu gazu, których nie wyrównała wprowadzona z końcem marca nowa taryfa gazowa. PGNiG zdecydowało o rozpoczęciu procesu restrukturyzacji.

Wynik operacyjny grupy wyniósł minus 352,5 mln zł. Rynek spodziewał się, że EBIT wyniesie plus 64 mln zł. Przychody wyniosły 5.817,8 mln zł. Średnia prognoz rynkowych zakładała sprzedaż na poziomie 6.014 mln zł.

Po sześciu miesiącach tego roku grupa miała 13,3 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, 52,6 mln zł straty operacyjnej i 14.764 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to, odpowiednio, plus 1 mld zł, plus 1,07 mld zł i 11.523 mld zł.

Spółka tłumaczy wyniki wysokim kosztem zakupu gazu z importu.

- Duży wzrost kosztów operacyjnych oraz ujemna rentowność sprzedaży gazu wynika ze zwiększonych o 46 proc. kosztów zakupu gazu z importu. W I półroczu 2012 r. w porównaniu do I półrocza 2011 r. koszt sprzedanego gazu wzrósł o ponad 3 mld zł, tj. o 48 proc. - podała spółka w prezentacji.

Zmiana taryfy gazowej w niewystarczającym stopniu uwzględniała tendencje rynkowe.

Segment obrót i magazynowanie PGNiG zanotował w II kw. 2012 r. stratę operacyjną na poziomie 658 mln zł wobec 129 mln zł straty rok wcześniej. W obszarze poszukiwanie i wydobycie grupa miała 340 mln zł zysku operacyjnego wobec 76 mln zł przed rokiem. W segmencie dystrybucji wynik był dodatni i wyniósł 38 mln zł. W II kw. 2011 roku było to minus 47 mln zł. Segment wytwarzanie zanotował stratę na poziomie 72 mln zł, a bez wpływu umorzeń praw do emisji 28 mln zł.

PGNiG w związku ze słabymi wynikami uruchomiło proces restrukturyzacji. Spółka szuka oszczędności i stara się wypracowywać dodatkowe dochody.

- Uruchomiliśmy procesy restrukturyzacyjne, których głównym celem jest dostosowanie spółki do wyzwań, jakie stają przed nami. Chodzi zwłaszcza o zbliżające się uwolnienie polskiego rynku gazu oraz nieuchronnego pojawienia się realnej konkurencji. Podkreślam, że nie tylko szukamy oszczędności, ale staramy się wypracowywać dodatkowe dochody - poinformowała cytowana w komunikacie Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.