PGNiG: sprzedaż i wydobycie w górę

1330070020 mkimg 0291

fot: pgnig

Podziemne magazyny gazu zwiększą swoja pojemność o około 1 822 mln m sześc.

fot: pgnig

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podwoiło sprzedaż ropy naftowej do 449 tys. ton w pierwszym półroczu 2013 r. z 223 tys. ton w analogicznym okresie ub.r - informuje spółka w komunikacie.

Wydobycie ropy w PGNiG też wzrosło ponad dwukrotnie do 462 tys. ton w pierwszym półroczu 2013 r. z 223 tys. ton w analogicznym okresie ub.r. Tak znaczący wzrost wydobycia i sprzedaży ropy naftowej jest - w opinii spółki - wynikiem uruchomienia produkcji z dwóch kluczowych inwestycji - kopalni LMG oraz Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

W drugim kwartale 2013 r. sprzedaż ropy naftowej wzrosła o ponad 150 proc. do 243 tys. ton z 96 tys. w analogicznym okresie 2012 r. Natomiast wydobycie ropy naftowej wzrosło w drugim kwartale br. do 233 tys. ton z 96 tys. ton w drugim kwartale 2012 r.

Sprzedaż gazu ziemnego wzrosła do 8,4 mld m sześc. w pierwszym półroczu 2013 roku, wobec 8 mld m sześc. sprzedanych w analogicznym okresie 2012 r. Wydobycie gazu w pierwszym półroczu 2013 r. wyniosło 2,25 mld m sześc., podobnie jak w pierwszym półroczu 2012 r.

Sprzedaż gazu ziemnego w drugim kwartale 2013 r. wyniosła 3 mld m sześc., podobnie jak w analogicznym kwartale ub.r. Wydobycie gazu ziemnego również było porównywalne rok do roku i wyniosło 1,1 mld m sześc. w drugim kwartale 2013 r.

Import gazu ziemnego w pierwszym półroczu 2013 r. wyniósł 5,9 mld m sześc. gazu w tym z kierunku wschodniego - 5,1 mld m sześc. W drugim kwartale 2013 r. import wyniósł 2,5 mld m sześc. w tym z kierunku wschodniego - 2,3 mld m sześc.

Na koniec czerwca 2013 r. w podziemnych magazynach gazu wysokometanowego (tj. Brzeźnica, Husów, Strachocina, Swarzów, Wierzchowice - po powiększeniu pojemności oraz w kawernowym podziemnym magazynie gazu Mogilno) znajdowało się ok. 1,8 mld m sześc. gazu wraz z uwzględnieniem zapasu obowiązkowego będącego w gestii Ministerstwa Gospodarki wobec 1,5 mld m sześc. w analogicznym dniu ub.r.

Powyższy stan zapasów nie obejmuje wolumenu gazu będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM SA.

Sprzedaż ciepła PGNiG Termika wyniosła 24,28 PJ w pierwszym półroczu 2013 roku wobec 23,2 PJ w analogicznym półroczu 2012, a jej sprzedaż energii elektrycznej wyniosła 2,14 TWh wobec 2 TWh w analogicznym okresie 2012 roku. Sprzedaż ciepła PGNiG Termika wyniosła 5,77 PJ w drugim kwartale 2013 roku wobec 5,5 PJ w analogicznym kwartale 2012 roku, a jej sprzedaż energii elektrycznej wyniosła 0,61 TWh w drugim kwartale 2013 roku podobnie jak w analogicznym kwartale 2012 roku.

Dane za pierwszą połowę oraz drugi kwartał 2013 r. są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione 14 sierpnia 2013 r. podczas publikacji wyników finansowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.