PGNiG: przychody w górę, zysk w dół

fot: PGNiG

PGNiG czeka wybór nowego prezesa zarządu

fot: PGNiG

Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zanotowała w pierwszym kwartale 2012 roku 297 mln zł zysku netto, o 71 proc. mniej w porównaniu do 1,025 mld zł w analogicznym okresie 2011 r. - poinformowało portal górniczy biuro prasowe spółki.

Jednym z głównych powodów obniżenia zysku netto, pomimo 27 proc. wzrostu przychodów do prawie 9 mld zł, była ujemna marża na sprzedaży gazu wysokometanowego, która wyniosła minus 10 proc.. Wpływ na to miał wzrost jednostkowych kosztów zakupu gazu z importu o 41 proc. oraz brak decyzji taryfowej pomimo złożonego przez PGNiG już w październiku 2011 roku nowego wniosku taryfowego.

W I kwartale 2012 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku, przychody Grupy PGNiG wzrosły o 27 proc., do blisko 9 mld zł, głównie na skutek rekordowego wolumenu sprzedaży gazu oraz rozpoczęcia konsolidacji spółki PGNiG Termika, poprzednio Vattenfall Heat Poland, którego przejęcie zostało sfinalizowane w styczniu br.

Straty z powodu taryfy
Wzrost cen ropy naftowej i umocnienie dolara wobec złotego od lipca 2011 roku powiększyły koszty zakupu gazu przez spółkę, co nie uzyskało odzwierciedlenia w taryfie na paliwo gazowe. Przełożyło się to na ujemną marżę na sprzedaży gazu, a w efekcie spadek wyniku operacyjnego w segmencie Obrót i Magazynowanie o 1 mld zł w porównaniu do I kw. 2011.

Strata w segmencie Obrót i Magazynowanie na poziomie 778 mln zł miała decydujący wpływ na wynik operacyjny Grupy pogarszając EBIT o ponad 1 mld zł w porównaniu do I kw. 2011 roku. Jedynie w ograniczonym stopniu ten negatywny wpływ został zredukowany przez konsolidowany po raz pierwszy w Grupie segment Wytwarzanie, obejmujący produkcję i sprzedaż ciepła oraz energii elektrycznej, który dodał 126 mln zł, a także przez rosnący o 14 proc. tj. 53 mln zł EBIT segmentu Poszukiwanie i Wydobycie, poprawiony dzięki wzrostowi cen ropy naftowej.

Rekordowe zapotrzebowanie na gaz
W I kwartale 2012 roku wydobycie gazu ziemnego wyniosło 1,1 mld m3 i było na zbliżonym poziomie do wielkości z I kwartału 2011 roku. Pierwsze trzy miesiące 2012 roku przyniosły także rekordowy wolumen sprzedaży gazu, który przekroczył 5,1 mld m3, o 6,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Duże zapotrzebowanie na gaz odbiorców indywidualnych, tj. 1,7 mld m3, wynikało z niskiej temperatury - luty był najzimniejszym miesiącem od 2005 roku. Jednocześnie o 12 proc. wzrosło zużycie gazu ziemnego w zakładach azotowych i o 10 proc. w kategorii pozostałych odbiorców przemysłowych.

Przychody ze sprzedaży gazu wyniosły 7,4 mld zł, co oznacza wzrost o 16 proc. w stosunku do I kwartału 2011 roku. Jednak koszty sprzedanego gazu wzrosły aż o 42 proc., co spowodowało znaczny spadek marży na gazie wysokometanowym i doprowadziło do wysokiej straty w segmencie obrót i magazynowanie (778 mln PLN).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.