PGNiG odebrało w terminalu w Świnoujściu 150. dostawę skroplonego gazu ziemnego

fot: Tomasz Rzeczycki

UM Świnoujście dementuje, jakoby gazoport miał negatywny wpływ na sąsiednie kąpieliska morskie

fot: Tomasz Rzeczycki

PGNiG odebrało w terminalu w Świnoujściu 150. dostawę skroplonego gazu ziemnego. Do polski trafiło tym razem 95 mln m sześc. tego paliwa, jego import z roku na rok rośnie - poinformowała we wtorek spółka.

PGNiG poinformowało we wtorkowym komunikacie, że ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia 2022 r. Zakupiona ilość około 70 tys. ton LNG odpowiada około 95 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. PGNiG kupiło amerykańskie błękitne paliwo na rynku spot. Spółka podkreśliła, że gazowiec, transportujący gaz, był jednym z kilkudziesięciu, które pod koniec ubiegłego roku wyruszyły do Europy z amerykańskich terminali skraplających. W poprzednich kilku miesiącach większość ładunków LNG z USA kierowano do Azji.

Powodowało to ograniczoną dostępność gazu w Europie, a w związku z tym także wzrost cen błękitnego paliwa na europejskich giełdach - wyjaśniło PGNiG.

PGNIG poinformowało także, że od początku funkcjonowania gazoportu sprowadziło do Polski drogą morską już około 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.

- Zawirowania na rynku gazu w żaden sposób nie wpłynęły na terminowość zakontraktowanych przez nas dostaw - realizujemy odbiory w ramach umów długoterminowych, ale także zakupów spotowych. () - powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że przekierowanie dostaw LNG znów do Europy dało rynkowi pewien oddech i nadzieję, choć - jak przyznał - gazu dostępnego do kupienia na rynku jest wciąż mało.

- To jeden z czynników wpływających na cenę gazu na europejskich giełdach, rzutujących na ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce. Już sama informacja o metanowcach z amerykańskim gazem płynącym do Europy przyczyniła się do obniżenia, w tamtych dniach, ceny gazu na rynku holenderskim o kilkadziesiąt procent - dodał prezes.

W ramach 150 dostaw odebranych przez PGNiG od początku funkcjonowania Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 95 pochodziło z Kataru, 40 z USA, 13 z Norwegii, a po jednej z Trynidadu i Tobago oraz z Nigerii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.