PGNiG: Nowa rada i 708 mln zł na wypłatę dywidendy

Pgnig flagi PG Ni G

fot: ARC

PGNiG przy współpracy z czeskim koncernem CEZ chce zbudować największą gazową elektrociepłownię w Policach

fot: ARC

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA udzieliło dzisiaj (20 kwietnia) absolutorium z wykonania obowiązków w roku 2010 wszystkim członkom zarządu i rady nadzorczej spółki, a także podjęło decyzję o podziale zysku bilansowego za rok obrotowy 2010 - poinformowała portal nettg.pl Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG. Ponadto ZWZ powołało na trzyletnią kadencję radę nadzorczą.


ZWZ spółki zatwierdziło także sprawozdanie finansowe i sprawozdanie zarządu z działalności PGNiG SA za 2010 rok. Zaakceptowane zostało także oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej PGNiG i sprawozdanie zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PGNiG za 2010 rok.


Akcjonariusze spółki zdecydowali o przeznaczeniu 921,6 mln zł z zysku za rok 2010 na zwiększenie kapitału zapasowego, co wynika z potrzeby finansowania inwestycji uruchomionych w ramach zatwierdzonego planu inwestycyjnego na rok 2011. Grupa Kapitałowa PGNiG planuje w roku 2011 zwiększyć wydatki inwestycyjne do ok. 5,6 mld zł w porównaniu z ok. 4,5 mld zł, które poniesiono w 2010 roku.


Dywidenda za 2010 rok wypłacana akcjonariuszom pochodzi z zysku bilansowego PGNiG SA, który w mijającym roku wyniósł 1 702,1 mln zł. Na wypłatę dywidendy przeznaczono 708 mln zł (co oznacza, że na jedną akcję przypada 0,12 zł). Ponadto ZWZ uchwaliło, że część dywidendy przypadającej skarbowi państwa, w kwocie nie wyższej niż 30,1 mln zł brutto (wartość z podatkiem VAT) zostanie przekazana w formie dywidendy niepieniężnej. Różnica pomiędzy łączną kwotą dywidendy dla skarbu państwa a kwotą dywidendy niepieniężnej zostanie wypłacona w gotówce. W związku z trwającym procesem wydawania akcji pracowniczych, ostateczna wartość dywidendy przeznaczona dla skarbu państwa oraz pozostałych akcjonariuszy ustalona zostanie w dniu dywidendy. Pozostali akcjonariusze spółki otrzymają dywidendę w formie pieniężnej.


Część zysku w kwocie 72,5 mln zł zostanie przeznaczona m. in. na restrukturyzację zatrudnienia w Grupie Kapitałowej PGNiG i zwiększenie funduszu świadczeń socjalnych oraz nagrody dla pracowników.


Ponadto ZWZ postanowiło przeznaczyć zysk zatrzymany w kwocie 76,5 mln zł na zwiększenie kapitału zapasowego spółki.


Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 20 lipca 2011 roku, a wypłata dywidendy przypada na 6 października 2011 roku.


ZWZ powołało dzisiaj także radę nadzorczą spółki, w dotychczasowym składzie, na kolejną trzyletnią kadencję.

 

W radzie zasiądą: prof. Stanisław Rychlicki, Marcin Moryń, Mieczysław Kawecki, Grzegorz Banaszek, Agnieszka Chmielarz, Mieczysław Puławski oraz Jolanta Siergiej.


Ukonstytuowanie rady nadzorczej nastąpi podczas jej pierwszego posiedzenia zaplanowanego na 5 maja br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.