PGNiG liczy na dofinansowanie programu Geo-Metan z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1548659411 pgnig centrala siedziba04 pgnig

fot: PGNiG

PGNiG spodziewa się pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania w najbliższych dniach

fot: PGNiG

PGNiG, od kilku lat testujące możliwości ujęcia metanu z pokładów węgla kamiennego jeszcze przed ich eksploatacją górniczą, zamierza rozwijać to przedsięwzięcie w kolejnych lokalizacjach. Firma liczy na dofinansowanie programu Geo-Metan z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Spółka spodziewa się pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania w najbliższych dniach" - podało w czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pierwsze testy pozyskania metanu ze złoża jeszcze przed eksploatacją węgla, dzięki zastosowaniu technologii szczelinowania, z powodzeniem prowadzone były w ostatnich latach w Gilowicach w powiecie pszczyńskim na Śląsku. Niedawno rozpoczęły się natomiast prace związane z wykonaniem odwiertów na terenie należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej - to część kopalni zespolonej Ruda.

Kolejnym miejscem, gdzie w tym roku będą prowadzone testy w tym zakresie, będzie należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnia Budryk w Ornontowicach. W grudniu ub. roku przedstawiciele JSW poinformowali o przystąpieniu do programu Geo-Metan II, który będzie realizowany m.in. w Budryku. W czwartek PGNiG podało pierwsze szczegóły tego projektu.

- W ramach projektu PGNiG i JSW wykonana zostanie demonstracyjna instalacja ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni otworów kierunkowych oraz przeprowadzone zostaną testy produkcyjne w celu analizy wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla - poinformowało biuro prasowe PGNiG.

Prace będą realizowane w oparciu o zatwierdzony przez Ministra Środowiska badawczy Projekt Robót Geologicznych. Złoże, gdzie będą prowadzone testy, znajduje się na terenie kilku gmin: Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza oraz Czerwionki-Leszczyn.

Jak informował w grudniu wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko, otwory i hydroszczelinowanie zostaną wykonane w nieeksploatowanej dotychczas partii złoża, a przez odwierty będzie ujmowany metan. "Wykonamy w ten sposób klasyczne odmetanowanie przedeksploatacyjne, a jeśli wyniki uzyskane podczas tego projektu będą satysfakcjonujące, będziemy kontynuować ten projekt w innych lokalizacjach" - zapowiedział wiceprezes jastrzębskiej spółki.

W ocenie prezesa PGNiG Piotra Woźniaka, współpraca z JSW to kolejny krok do rozpoczęcia prac nad wydobyciem metanu na skalę przemysłową.

Wśród spółek węglowych JSW jest liderem w gospodarczym wykorzystaniu metanu. W ciągu dwóch lat ma nastąpić pięciokrotne zwiększenie produkcji prądu przez silniki gazowe - z obecnych 87 do 435 gigawatogodzin po 2022 r. Zasilane metanem silniki pracują już m.in. kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Metan może być wykorzystywany także do produkcji chłodu - przykładem jest kopalnia Pniówek, gdzie w 2018 r. wyprodukowano z tego gazu 140 tys. megawatogodzin energii elektrycznej i ok. 400 gigadżuli ciepła.

Metan to bezwonny gaz towarzyszący złożom węgla kamiennego. Ponad dwie trzecie tego surowca wydobywanego w Polsce pochodzi z pokładów metanowych - rocznie w całym górnictwie przy eksploatacji wydziela się przeszło 900 mln m sześc. tego gazu, z czego przeszło trzecia część jest ujmowana w specjalne instalacje, a pozostała trafia do atmosfery. Jedynie część ujętego metanu jest wykorzystywana do produkcji ciepła, prądu i chłodu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.