PGNiG: jesienią pierwszy prąd z odmetanowania węgla

fot: Witold Gałązka/ARC

Parametry gazu z przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładu węgla 510 w Gilowicach otowrem kierunkowym z powierzchni, ze szczelinowaniem pozwalają uruchomić próbną produkcję prądu (na zdj. minister Krzysztof Tchórzewski przy odwiercie PGNiG w Gilowicach w listopadzie 2017 r.)

fot: Witold Gałązka/ARC

Jesienią tego roku w Gilowicach w gminie Miedźna w województwie śląskim przy odwiertach PGNiG w projekcie Geo-Metan rozpocznie się generacja energii elektrycznej ze spalania metanu wychwyconego ze szczelinowanych pokładów węgla kamiennego - poinformował w środę, 13 czerwca, w Katowicach Piotr Woźniak - prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Spółka wykona też 4 nowe otwory do odmetanowania złoża węgla w rejonie Gilowic.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku PGNiG we wspólnym projekcie z Państwowym Instytutem Geologicznym przetestowało szczelinowanie węgla w pokładzie 510, uzyskując trwały i stabilny dopływ metanu. Jego ilość pozwala na zastosowanie na powierzchni niewielkiej mocy silnika gazowego (1 MW) do produkcji prądu. W oczekiwaniu na montaż urządzeń pobór gazu z zeszczelinowanego złoża węgla zatrzymano. 

Piotr Woźniak poinformował podczas swojej wizyty w Katowicach, że przygotowywany jest przetarg, a uruchomienie silnika mogłoby nastąpić w październiku tego roku. Wytworzona energia elektryczna będzie przekazywana do sieci energetycznej Taruona.

- Do końca tego roku planujemy wykonanie czterech kolejnych odwiertów, wraz z przeprowadzeniem tam szczelinowania i testów. Wszystkie odwierty będą w tym samym rejonie - w gminie Miedźna, w promieniu ok. 1,5-2 km od Gilowic - powiedział w środę Piotr Woźniak, dodając, że będą to niezbyt głębokie (do 1 km) otwory pionowe, które wierceniem kierunkowym zostaną następnie przedłużone pod ziemią w poziomie. Pierwszy nowy odwiert powstanie w sąsiedztwie obecnego, drugi na południe, trzeci i czwarty na zachód. Jeden z odwiertów zlokalizowany będzie w rejonie uskoku jawiszowickiego, gdzie występuje nieciągła struktura górotworu i eksperci mają nadzieję na znacząco większy uzysk metanu.

Gaz pozyskany z odwiertu badawczego w Gilowicach miał bardzo dobrą jakość, wydzielał się po szczelinowaniu pod naturalnym ciśnieniem w ilości ok. 5,2-5,4 tys. m sześc. na dobę. Dla porównania kilka lat wcześniej australijska firma próbująca uzyskać w tym samym miejscu metan z odwiertu pionowego (głębokości 940 m) bez szczelinowania, zdołała wychwycić zaledwie 180 kubików gazu na dobę. Był to wynik poniżej wszelkiej opłacalności.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.