PGNiG chce aktywnie uczestniczyć w postępowaniu dotyczącym derogacji dla Nord Stream 2

1548659411 pgnig centrala siedziba05 pgnig

fot: PGNiG

Według PGNiG, na wyniki finansowe pierwszego kwartału 2019 r. największy wpływ miał, m.in., spadek o 5 proc. taryfy za usługę dystrybucji gazu i wyższa średnia temperatura w I kwartale 2019 r. o 2,9 °C

fot: PGNiG

PGNiG wraz z niemiecką spółka zależną skierowały do Wyższego Sądu Krajowego w Dusseldorfie deklarację aktywnego udziału w postępowaniu w sprawie odwołania Nord Stream 2 od negatywnej decyzji niemieckiego regulatora dotyczących derogacji od prawa UE - poinformowało PGNiG w czwartkowym, 30 lipca, komunikacie.

"Postępowanie zostało zainicjowane na skutek odwołania wniesionego przez Nord Stream 2 AG wobec niekorzystnej dla niej decyzji niemieckiego regulatora rynku energetycznego (Bundesnetzagentur) z dnia 15 maja 2020 r." - informuje PGNiG.

Dodano, że aktywne uczestnictwo w postępowaniu zagwarantuje PGNiG prawo uczestniczenia w rozprawach, dostępu do akt postępowania sądowego oraz odnoszenia się do stanowisk prezentowanych przez strony - Nord Stream 2 AG oraz niemieckiego regulatora rynku energetycznego. W ocenie PGNiG taka forma uczestnictwa w postępowaniu pozwoli na najbardziej skuteczną ochronę interesów spółek oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

"Aktywne uczestnictwo w postępowaniu pozwoli na skuteczną ochronę interesów spółek i RP" - dodaje na Twitterze prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Jak podkreśla w komunikacie PGNiG, pismo skierowane przez spółki wpisuje się w dotychczasową strategię GK PGNiG oraz Rzeczypospolitej Polskiej, polegającą na wskazywaniu za pomocą wszelkich dostępnych środków prawnych negatywnych konsekwencji projektu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa dostaw i konkurencji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Spółka Nord Stream 2 AG budująca gazociąg Nord Stream 2 chce wykorzystywać gazociąg do przesyłu gazu z Rosji do Niemiec bez konieczności udostępniania gazociągu stronom trzecim, rozdziału właścicielskiego (unbundlingu) oraz stosowania transparentnych i rynkowych taryf" - napisano w komunikacie.

Dodano, że w tym celu spółka Nord Stream 2 AG złożyła 10 stycznia 2020 r. do Bundesnetzagentur wniosek o udzielenie derogacji. W dniu 18 marca 2020 r. PGNiG wraz z niemiecką spółką zależna PST zostały dopuszczone do postępowania, a 15 maja 2020 r. niemiecki regulator podzielił stanowisko prezentowane przez PGNiG i PST i odrzucił wniosek złożony przez Nord Stream 2 AG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.