PGNiG: będzie przegląd zagranicznych aktywów

1357114319 piotrowska oliwa grazyna pgnig

fot: PGNiG

Jeśli gaz na giełdach europejskich będzie taniał, to również jego ceny w Polsce będą spadać - zauważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG

fot: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada zmiany w aktywach zagranicznych. Wszystkie będą konsolidowane wokół nowej spółki, która zastąpi PGNiG Norway. Gazowy koncern robi przegląd koncesji na dalekich rynkach, w Pakistanie, Libii i Egipcie, i analizuje, których będzie mógł się pozbyć. Choć - jak zastrzega prezes PGNiG - nie za wszelką cenę.

Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśla, że spółka będzie koncentrować się na inwestycjach na rynku polskim i norweskim.

- To jest w tej chwili naszym priorytetem - zapowiada prezes PGNiG.

Zgodnie z przyjętą strategią koncern będzie starał się konsolidować swoje aktywa zagraniczne wokół PGNiG Norway, którą docelowo zastąpi PGNiG International. Chodzi o koncesje w Pakistanie, Libii i Egipcie. Spółka analizuje, które z nich mogą trafić na sprzedaż.

- Robimy przegląd tych koncesji. Dopiero rozpoczynamy proces, trwają analizy. Musimy zrobić wszystko zgodnie z przepisami prawa, czyli będzie otwarty przetarg - wyjaśnia Grażyna Piotrowska-Oliwa. - Będzie wybrany doradca, który będzie koordynował taki proces, bo też nie za każdą cenę możemy i będziemy chcieli się koncesji pozbywać.

Prezes zapewnia, że spółka będzie przyglądać się każdej ofercie, o ile zaproponowana cena "będzie godna rozpatrzenia".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Śląscy pszczelarze dostali dofinansowanie z WFOŚIGW w Katowicach na wymianę uli

Śląscy pszczelarze wymienią w tym roku około 320 uli na nowe. Połowę kosztów pokryje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W Gliwicach rusza budowa kolejnego węzła przesiadkowego

Gliwice rozpoczynają realizację kolejnego kluczowego projektu transportowego. Miasto podpisało umowę na budowę węzła przesiadkowego Gliwice–Kopernik o wartości blisko 11 mln zł. Węzeł, w powiązaniu z nowym przystankiem kolejowym, stworzy nowoczesne centrum przesiadkowe, które umożliwi wygodne łączenie podróży samochodem, pociągiem, autobusem i rowerem. 

Bezpłatny wyjazd studyjny do Elektrometal S.A. – spotkanie z liderem zielonych technologii

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza przedsiębiorców do udziału w bezpłatnym spotkaniu networkingowym z przedstawicielami Elektrometal S.A. – firmy od lat łączącej przemysłowe doświadczenie z rozwojem nowoczesnych, zielonych technologii.

Odejdą od ogrzewania węglem. Nowa magistrala ciepłownicza w Rudzie Śląskiej

Węglokoks Energia ZCP chce odejść od węgla. Podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowaniu inwestycji.